Milan Čvrkić iz sela Rošci, smeštenog pod Kablarom, gaji šljive na ukupno osam hektara, od čega šest hektara poseduje, dok preostala dva hektara uzima u zakup. Na njegovim parcelama dominiraju sorte šljiva stenlej i čačanska lepotica, koje su ove godine dale izvanredan prinos. Milan očekuje rod od oko 250 tona šljive, koje će u potpunosti iskoristiti za proizvodnju rakije, što smatra najisplativijom opcijom.
Kablar je idealno podneblje za uzgoj šljive zbog povoljne klime, sa obiljem sunca i kiše, što doprinosi visokom kvalitetu plodova. Prinosi na Kablaru dostižu od 30 do 40 tona po hektaru, a na jednoj od Milanovih parcela čak i do 50 tona po hektaru. Milan naglašava da šljiva nije naročito zahtevna voćka za održavanje, jer je jeftinija za uzgoj u odnosu na jabuku i kajsiju, ali ipak zahteva redovnu zaštitu od korova, orezivanje i zaštitu od bolesti.
Cena šljive u Srbiji trenutno varira od 20 do 60 dinara po kilogramu, zavisno od kvaliteta i namene. Milan je sav ovogodišnji rod prodao destilerijama u okolini, što mu je najjednostavnije zbog blizine i uštede na transportu. Kupci su veoma zadovoljni kvalitetom plodova, a on je zadovoljan ostvarenim prihodom.
Šljive, samo šljive, i isključivo šljive
Institut za voćarstvo u Čačku potvrđuje da je na lokalitetima gde nije bilo prolećnih mrazeva rod šljive izuzetno visok, dok je kvalitet plodova odličan. Međutim, prolećni mraz je značajno smanjio prinos u nekim delovima Zapadne Srbije, čak i do 30%, što je smanjilo očekivane prinose. Godina je obećavala rekordne prinose za sve voćne vrste, ali je mraz doneo neplanirane gubitke. Ipak, potražnja za šljivom za proizvodnju rakije ostaje visoka, a cena za čačansku rodnu dostiže i 40 dinara po kilogramu.
U Zapadnoj Srbiji najzastupljenije sorte šljive su stenlej, čačanska rodna i čačanska lepotica. Ali se poslednjih godina sve više traže autohtone sorte, poput crvene ranke. Ova sorta je ove godine dala dobar rod. Pritom, njena cena dostiže i do 60 dinara po kilogramu, što je čini veoma traženom na tržištu.
Milanov uspeh u uzgoju šljive pod Kablarom pokazuje kako pravilno odabrano podneblje i posvećenost mogu dovesti do vrhunskih rezultata. Uz sve izazove koje donosi voćarstvo, od vremenskih nepogoda do troškova berbe, Milan uspeva da održava visok kvalitet i zadovoljava potražnju. Ovo je posebno tačno u sektoru proizvodnje rakije, koja ostaje najisplativija opcija za voćare u ovom delu Srbije. Njegov rad potvrđuje da se uz pametno ulaganje i pravilnu brigu o voćnjacima može postići uspeh i osigurati stabilan prihod.
Izvor: 24 Sedam