Ako je nešto od ratarskih kultura bilo isplativo ove sezone, onda je to bila uljana repica.
Poljoprivrednici su seme za sejanje uljane repice nabavili, ali su sada u dilemi kada tačno treba ući u setvu ove biljke, ne znajući šta da rade.
Da li ući u setvu, a to je prva setva koja dolazi čak i pre pšenice? Dilema je realna, jer je zemlja isušena. Bilo je kiša, ima vlage u zemljištu, ali poljoprivrednici nemaju jasan odgovor na pitanju šta da urade sa uljanom repicom.
Prof. dr Ana Marjanović Jeromela sa novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo izjavila je u emisiji “Bolja zemlja” da proizvođači po pravilu znaju svoju zemlju najbolje, pa i kada je pripremiti za uljanu repicu.
“Moramo da priznamo da ovakvo leto kao što je ovo, kada je u pitanju uljana repica, davno nismo imali. U pripremi zemljišta za uljanu repicu od suštinskog značaja je da ono mora da bude kao bašta, kao za povrće. To znači da važi staro agronomsko pravilo – tvrda posteljica i mek pokrivač”, poručuje Marjanović Jeromela.
Ona kao jedan od najvećih domaćih stručnjaka za uljane kulture ističe da zemljišta koja se brzo suše u ovom momentu nisu za setvu, ali ih svakako treba pripremiti čim je to moguće.
“Setva uljane repice može da se prolongira, ali se ona obično odvija između Velike i Male Gospojine (od 28. avgusta do 21. septembra) i to nije teško zapamtiti. U optimalnim uslovima, seme uljane repice može za pet do šest dana da pokaže klijanac na parceli. Ako je sejemo u previše suvom zemljištu, imaćemo problem nejednakog nicanja i samim tim, problem u zaštiti nakon toga, što je jedan od kritičnih momenata posle klijanja i nicanja”, tvrdi prof. dr Marjanović Jeromela.
Uljana repica kao jedna od retkih biljnih kultura koja je ratarima ove sezone donela profit, mora da ima dovoljno vlage, kako bi imala dobar i rentabilan prinos, za razliku od nekih drugih useva.
O detaljima sejanja uljane repice možete da pogledate u VIDEO prilogu gostovanja prof. dr Marjanović Jeromela u emisiji “Bolja zemlja”.