Naslovna Poljoprivreda Reforma sistema PIO za poljoprivrednike: trenutno stanje stvari

Reforma sistema PIO za poljoprivrednike: trenutno stanje stvari

65
0

Sistem penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO) za poljoprivrednike u Srbiji suočava se s ozbiljnim problemima, a nadležni organi su pre dve do tri godine, uz podršku Svetske banke, pokrenuli inicijativu za njegovu reformu. Iako su najavljene izmene Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju u sektoru poljoprivrede, do danas nisu ostvareni značajni pomaci. Glavni problemi su neusklađenost doprinosa i dugovanja poljoprivrednika prema PIO fondu, što otežava održivost ovog sistema.

Izvor: Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje

Prema podacima iz marta ove godine, u Srbiji postoji 134.037 poljoprivrednih penzionera, što predstavlja samo 1,8% ukupnog broja penzionera. Njihova prosečna mesečna primanja iznose 19.785 dinara, što je među najnižim penzijama u zemlji. Glavni uzrok ovako niskih primanja je što broj osiguranika (93.117) značajno zaostaje za brojem korisnika penzija, a mnogi poljoprivrednici plaćaju doprinose na najnižu osnovicu.

Da li PIO i dalje pije vodu?

Jedan od ključnih problema je neredovno plaćanje doprinosa. Mnogi poljoprivrednici kasne sa uplatama, što je dovelo do nagomilanih dugovanja koja su već premašila dve milijarde evra, uključujući kamate. Ova situacija ilustruje dugogodišnju težinu materijalnog i društvenog položaja poljoprivrednih penzionera. Trenutni model osiguranja je neodrživ jer se od preko 30 milijardi dinara, koliko je potrebno za godišnju isplatu poljoprivrednih penzija, čak 28 milijardi dolazi iz budžeta.

Izvor: Shutterstock/goldyg

Reforme sistema PIO za poljoprivrednike nailaze na prepreke, naročito zbog nejasnih kriterijuma za plaćanje doprinosa, koji su isti za poljoprivrednike bez obzira na veličinu poseda koji obrađuju. To stvara nepravdu među poljoprivrednicima jer oni sa manjim posedima plaćaju isti iznos doprinosa kao i oni sa velikim.

Sistem penzijskog osiguranja za poljoprivrednike nikada nije zaživeo na način na koji funkcioniše osiguranje radnika. Podsećamo, kod osiguranja se redovno uplaćuju doprinosi od strane poslodavaca. Ministarstvo za brigu o selu već godinama predlaže uvođenje garantovanih penzija za one koji su navršili 65 godina, a nisu stekli pravo na penziju niti imaju imovinu ili druge prihode. Ovaj model bi omogućio formiranje socijalnih penzija, kojima bi bili obuhvaćeni i poljoprivrednici bez primanja.

Foto: freepik/freepik

Socijalne penzije, koje postoje u oko 100 država širom sveta, služe kao mehanizam za zaštitu dostojanstva i ličnog integriteta starijih građana. Njihovo uvođenje u Srbiji moglo bi da poboljša položaj starijih poljoprivrednika, pružajući im osnovna sredstva za život u starosti. Ovaj model osiguranja nudi mogućnost da se zaštite oni koji su radili celog života, ali nisu ostvarili pravo na penziju.

Izvor: Agronews