Na svečanoj sednici Saveza za hranu i poljoprivredu u NALED-u istaknuto je da prelazak sa tradicionalnog na regenerativni model poljoprivrede može doneti značajne koristi. U prvoj fazi, u periodu od tri do četiri godine, prinose po hektaru moglo bi se povećati za 10 do 20 odsto. Dugoročno, tokom deset godina, troškovi proizvodnje bi mogli biti smanjeni za čak 47 odsto. Ove prednosti koje regenerativni model poljoprivrede postavljaju temelje za održiviji i ekonomičniji sektor.
Među prioritetima Saveza za hranu i poljoprivredu u NALED-u za naredne dve godine biće konkretne mere koje će unaprediti održivost poljoprivrede i ojačati njen kapacitet da se nosi sa klimatskim promenama. Podsticanje organske proizvodnje, prepoznati regenerativni model poljoprivrede u regulativi, kao i podrška inovacijama i razvoju startapa u oblasti hrane, ključne su mere koje će doprineti ostvarivanju velikih rezultata u sektoru.
Kako primeniti regenerativni model poljoprivrede i koji su mu benefiti?
Ivana Popović, državna sekretarka u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, naglasila je da je Vlada prepoznala važnost održive poljoprivrede, što dokazuje i formiranje radne grupe koja će predložiti rešenja za Strategiju ruralnog razvoja. Takođe, najavila je da je za 2025. godinu u budžetu za subvencije u poljoprivredi predviđeno 111,5 milijardi dinara. Dobra vest za poljoprivrednike je i raspisivanje javnih poziva za IPARD III Fond, u decembru za meru 3 i u januaru za meru 7.
Predsednica Saveza za hranu i poljoprivredu u NALED-u, Tamara Penjić, obratila se medijima za reč. Izjavila je da je broj elektronski registrovanih sezonskih radnika u poljoprivredi dostigao 100.000, što je veliki rezultat reforme sezonskog zapošljavanja. Pored toga, istaknuta je izrada Analize karbonskog otiska u primarnoj ratarskoj proizvodnji. Ovo je odrađeno uz podršku Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (Sida) i stručnu pomoć „PricewaterhouseCoopers-PwC“. Takođe, uspostavljeno je prvo EIT umrežavanje za hranu u Srbiji, koje vodi NALED u saradnji sa Poljoprivrednim fakultetom iz Novog Sada.
Na sednici Saveza izabrano je novo rukovodstvo. Izvršna direktorka kompanije Karneks, Tamara Penjić, biće na čelu Saveza. Pritom će potpredsednici biti:
- Marjana Davidović iz kompanije Nestle;
- Dragan Pušara iz Akreditacionog tela Srbije;
- Rodoljub Živadinović iz Saveza pčelarskih organizacija;
- Vladimir Milićević, predsednik opštine Paraćin.
Izvor: AgroTV