Kraljeva vinarija u Topoli, koja ove godine obeležava vek postojanja, prošla je kroz prvu fazu rekonstrukcije vrednu 1,35 miliona evra. Ova faza obuhvatila je adaptaciju, sanaciju i revitalizaciju objekta, uz obnovu krovova, arhitektonsko-građevinske radove, te popravku energetskih i hidro instalacija. Projekat “EU za kulturno nasleđe i turizam”, finansiran od strane Evropske unije i Vlade Nemačke, u saradnji sa organizacijom GIZ, obezbedio je sredstva za ovu rekonstrukciju. Opština Topola je, takođe, učestvovala u sprovođenju radova.
Ministar kulture, Nikola Selaković, izrazio je zahvalnost EU i GIZ-u na podršci i najavio da će ministarstvo pomoći u otvaranju muzeja u Kraljevoj vinariji. Istakao je značaj ovog ulaganja koje spaja tradiciju i budućnost. Državni sekretar u Ministarstvu turizma i omladine, Uroš Kandić, naveo je da Kraljevu vinariju trenutno posećuje oko 50.000 turista godišnje, a očekuje se da će se taj broj udvostručiti nakon završetka celokupne rekonstrukcije. Sledeća faza radova, koja će obuhvatiti uređenje enterijera i eksterijera, procenjena je na dodatnih pola miliona evra.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, Emanuele Žiofre, istakao je da je Kraljeva vinarija važan deo srpskog kulturnog nasleđa. On je naglasio da je cilj EU očuvanje bogatog kulturnog i istorijskog nasleđa Srbije kroz ulaganja u infrastrukturu i kulturne lokalitete. Na taj način se podržava i razvoj turizma, lokalne ekonomije i povećanje životnog standarda. Žiofre je najavio da će EU nastaviti da ulaže u punu revitalizaciju Kraljeve vinarije. Tim investicijama će privući turiste i podržati lokalnu proizvodnju vina u Topoli i okolini.
Kad će Kraljeva vinarija biti obnovljena skroz?
Ambasadorka Nemačke u Srbiji, Anke Konrad, obratila se prisutnima povodom ovog projekta. Naglasila je važnost Topole za Srbiju, kako zbog njenog istorijskog i kulturnog značaja, tako i zbog potencijala za ekonomski razvoj čitavog regiona. Konrad je istakla da je Nemačka ponosna što podržava projekte koji doprinose ekonomskom rastu i poboljšanju kvaliteta života u ovom delu Srbije.
Kraljeva vinarija, koju je osnovao kralj Aleksandar I Karađorđević 1931. godine, bila je jedna od najsavremenijih vinarija na Balkanu. Nakon perioda stagnacije, 2007. godine vinarija je ponovo počela proizvodnju vina isključivo iz sopstvenih vinograda. Pored proizvodnje, Kraljeva vinarija danas poseduje i muzej, kao i podzemnu vinoteku sa 280 flaša vina velike vrednosti.
Projekat “EU za kulturno nasleđe i turizam”, kroz koji se obnavlja Kraljeva vinarija, ima za cilj promociju Srbije kao atraktivne kulturne i turističke destinacije. U okviru ovog projekta učestvuju osam opština iz istočne Srbije, kao i opština Topola iz Šumadije. Kroz ovakve projekte se ističe značaj očuvanja kulturnih i istorijskih objekata, kao i potencijal Srbije za razvoj kulturnog turizma.
Izvor: 24 Sedam