11343332030786304548

Šargarepovača novi Begečki brend

Link kopiran u privremenu memoriju!

Napravljena od nadaleko poznate begečke povrtarske kulture, šargarepovača je najnoviji proizvod koji je proizišao iz ovog sela. Ovo je prvi put da je jedno gazdinstvo u sklopu Begeča napravilo alkoholni napitak od proizvoda sa zaštićenim geografskim poreklom.

Šargarepovača kvalitetna, ali skupa

Po rečima proizvođača nove begečke šargarepovače, potrebno je 20 kg šargarepe za proizvodnju jednog litra ovog pića. Cena jedne flaše je 1.200 dinara.

Domaćica iz gazdinstva koje je pokrenulo proces proizvodnje šargarepovače navodi da se u sklopu gazdinstva bave uzgojom ove povrtarske kulture već generacijama. Do sada su, kako ističe, nekoliko puta učetvovali na poznatoj begečkoj „Šargarepijadi“. Već postoji i interes za njihov proizvod van zemlje. Domaćica je istakla da se šargarepovača prodaje u Slovačkoj, Hrvatskoj, Mađarskoj i Bosni i Hercegovini.

Foto: Pixabay

Deda dotične domaćice je i sam ispraksovani proizvođač rakije. Ceo proces proizvodnje se obavlja na njihovom imanju, a koriste isključivo sopstveno voće i povrće. Proizvodnja je zahtevna, skupa i dugo traje, upozorava sagovornica. Međutim, gazdinstvo to radi iz ljubavi; pored šargarepovače, spravlja se i viljemovka i dunjevača.

„Novi“ ukusi rakije trend u Srbiji

Begečka šargarepovača je tek jedna u nizu eksperimenata koje domaći proizvođači isprobavaju. Štaviše, rakija od šargarepe je već prisutna u drugim krajevima Srbije, gde je najpoznatiji komercijalni primer iz kraljevske destilerije „Akov“. U topolskom naselju Zagorica, Dragan Jovanović je počeo da proizvodi sopstvenu rakiju od jagode. Isto kao i domaćica iz Begeča, Jovanović naglašava da je proces proizvodnje težak a finalni proizvod srazmerno skup. Samo u Srbiji, nezavisni mali proizvođači na lokalno tržište izbace alkoholnu žestinu od bezmalo 17 različitih plodova, što voćarskih, što povrtarskih.

rakije
foto J. El Omari

Potražnja za ovim proizvodima varira. Najveći problem, kako navode vlasnici malih brendova, je distribucija. Gotovo čitavo tržište je zagušeno komercijalnim rakijama već ustaljenih ukusa poput šljivovice, kajsijevače, itd. Samim tim, trenutna finansijska isplativost proizvodnje rakija poput šargarepovače i jagodovače je minimalna. Međutim, klijenti širom zemlje i inostranstva se definitivno interesuju za ove ukuse. Prema tome, uz angažman pravih distributivnih kanala i podršku države, brendovi rakija atipičnih ukusa mogu da nađu svoj put do novih mušterija.

Izvor: Dnevnik

Pogledajte i: Rakija od jagode u Zagorici

Tagovi