Septembar je mesec intenzivnog rada i priprema za zimu, a svaki segment poljoprivrede zahteva posebnu pažnju kako bi se obezbedio dobar prinos i kvalitet proizvoda. Upravo u ovom periodu se obavljaju brojni poslovi u voćnjaku, povrtnjaku, vinogradu, pčelinjaku, kao i kod sakupljanja lekovitog i začinskog bilja. Ovaj period je ključan za sakupljanje plodova i pripremu za predstojeću zimu.
Septembar i blagovremena priprema glede povrća i gljiva
Povrtnjak zahteva posebnu pažnju u septembru. Paradajz namenjen za čuvanje tokom zime i za ajvar ostavlja se na stabljici da potpuno sazri, dok se patlidžani beru mladi. Ljute papričice takođe treba ostaviti da sazre na biljci. Slatka paprika se bere kada dostigne karakterističnu boju, oblik i veličinu za svoju sortu. Bamije se beru čim spadne cvet, pre nego što vlakna postanu tvrda. Pred kraj meseca, kornišoni se beru i odmah prerađuju u turšiju ili se stavljaju u tegle. Ostalo povrće poput tikvica i boranije bere se i priprema za čuvanje u zamrzivaču. Krompir, šargarepa i peršun se vade, čiste, suše i pripremaju za skladištenje. Kod kelja pupčara potrebno je skratiti vrhove biljaka. Septembar je takođe period kada se sade beli luk, šalot i srebrenjak.
Gljive su u septembru u izobilju, pa šume, proplanci i livade obiluju vrganjima i lisičarkama. Sve ubrano, što se neće odmah koristiti, treba očistiti i sušiti na suncu, a potom čuvati u platnenim vrećama. Sakupljaju se i druge gljive poput hrastove sjajnice, ganoderme, ćuranovog repa i brezove gube.
Vinogradi, voćnjaci, pčelinjaci, lekovito bilje i sve između
Vinograd je u znaku berbe grožđa, što je jedan od najvažnijih poslova u ovom periodu. Voćnjak takođe zahteva mnogo rada. Početak septembra je idealan za „veliko spremanje“ jagodnjaka ili za zasnivanje novih zasada. Beru se rane jeseni sorte jabuka, krušaka, šljiva i drugih voćnih vrsta. Do kraja meseca potrebno je pripremiti pletene džakove za sakupljanje oraha i lešnika. U voćnjacima se mogu sejati biljke za zelenišno đubrenje poput slačice, facelije i raži. Tamo gde je berba završena, stajnjak ili drugo organsko đubrivo unosi se u zemljište plitkim oranjem. Septembar je poslednji rok za kalemljenje sadnica.
Lekovito i začinsko bilje se takođe prikuplja i priprema. Višegodišnje biljke poput nane i matičnjaka treba razdeliti i rasaditi, dok se jednogodišnje biljke sakupljaju i suše. Prikupljaju se i cvetovi divlje nane, melise, origana, kao i drugi lekoviti biljni delovi.
Pčelinjak zahteva pažnju u septembru, jer je to vreme kada se pripremaju društva za uzimljavanje. Svaka košnica se detaljno pregleda kako bi se otkrile potencijalne bolesti ili štetočine, poput varoe.
Zelenilo u septembru takođe traži pažnju. Lukovice i krtole mnogih cvetnica, kao što su dalije i gladiole, treba izvaditi. Lukovice ljiljana ostaju u zemlji i proređuju se svakih nekoliko godina. Kraj meseca je optimalno vreme za setvu trave, a ruže prestaju da se zalivaju i pripremaju za zimu.
Izvor: Dobro jutro