11343332030786304548

Setva u oktobru – procene i podaci

Link kopiran u privremenu memoriju!

Povoljni vremenski uslovi u oktobru, s optimalnom vlažnošću zemljišta i odgovarajućim temperaturama, omogućili su poljoprivrednicima Pčinjskog okruga da se ove godine na vreme obavi setva ozimih žita. Zahvaljujući tome, na većini parcela na kojima su primenjene sve agrotehničke mere, usevi su brzo i ujednačeno nikli, što će pozitivno uticati na njihov rast i razvoj pre zime. Na većem delu parcela pšenica i ječam nalaze se u fazama razvoja od klijanja do tri razvijena lista, što se smatra optimalnim za period pre početka zimskih hladnoća.

Setva Pšenica čenej (3)
Izvor: Bolja zemlja

Setva pšenice se privodi kraju, a dosad je zasnovano više od 85% planiranih površina. Dokle god su temperature blage i vlažnost zemljišta odgovarajuća, setva će se nastaviti. Većina površina je posejana u optimalnom roku, što bi trebalo da omogući visok prinos. Ipak, zbog finansijskih ograničenja, upotreba sertifikovanog semena u setvi je svedena na minimum, a mnogi poljoprivrednici koriste seme sa tavana, koje je tretirano, ali ne i visoko kvalitetno kao sertifikovano.

Kako se kasna setva pokazala?

Procenjuje se da će površine pod pšenicom i ječmom dostići oko 10.000 hektara. Ova brojka predstavlja povećanje od 10% u odnosu na prošlu godinu. Setva ovih kultura se obavlja ne samo radi žetve, već i zbog plodoreda, jer pšenica i ječam predstavljaju odličnu osnovu za druge ratarske i povrtarske kulture, povećavajući prinos bez obzira na klimatske uslove.

setva
Izvor: Shutterstock/oticki

S druge strane, povoljni uslovi doveli su i do pojave štetnih insekata, kao što su lisne vaši (Aphididae) i cikade (Psammotettix alienus). Ove vaši predstavljaju opasnost za useve jer prenose fitopatogene viruse. Lisne vaši i cikade već su primećene na oko 4% i 3% po metru kvadratnom, respektivno. To izaziva zabrinutost jer mogu prouzrokovati žućenje i nekrozu listova, te sledeće godine čak i odsustvo klasanja. Iako je prisustvo štetočina ispod praga štetnosti, redovno praćenje je preporučljivo kako bi se sprečilo njihovo širenje.

Pored insekata, zabeležena je pojava glodara. Konkretno, primećeni su poljski miš (Apodemus sylvaticus) i poljska voluharica (Microtus arvalis), koji ugrožavaju ozime useve. Poljoprivrednicima se savetuje redovan obilazak parcela i primena registrovanih mamaca u slučaju povećanog broja aktivnih rupa. Na taj način bi se sprečile štete i zaštitili usevi, uz napomenu da zatrpaju rupe nakon tretmana kako bi se izbeglo trovanje divljači i ptica.

Setva Psenice
Setva Psenice

Sve u svemu, povoljni vremenski uslovi omogućili su stabilan početak sezone za ozima žita. Ali s obzirom na prisustvo štetočina i glodara, treba se pristupiti oprezno. Naime, neophodna je pojačana pažnja tokom perioda rasta i razvoja useva kako bi se osigurao optimalan prinos.

Izvor: Dobro jutro

Tagovi