Dugotrajna suša i visoke temperature su dovele ovogodišnji rod i kvalitet kukuruza na oko 40.000 hektara u Šumadiji ispod proseka, što predstavlja ozbiljan problem za stočare koji se bave mlečnim i tovnim govedarstvom.
Ovi vremenski uslovi zahtevaju prilagođavanje setvenih planova i uvođenje novih kultura koje bolje podnose klimatske promene. Savetodavac Dragoljub Petrović naglašava potrebu za promenom u setvi, ističući da stočari treba da razmotre gajenje kultura poput stočnog graška, krmnog bilja ili uljane repice, posebno na parcelama koje nisu blizu izvora vode.
Petrović podseća da je padavina bilo tokom setve, što je omogućilo kukuruzu da nikne i buja, ali zbog plitkog razvoja korenovog sistema, biljka nije uspela da izdrži sušne periode i visoke temperature. Ova situacija je posebno zabrinjavajuća za stočare kao što je Miroljub Pavlović iz Velikih Krčmara, koji gaji kukuruz na 12 hektara za ishranu krava.
Pavlović očekuje prinos od šest tona po hektaru na parcelama blizu reke. Na brdskim njivama, gde nema vode, prinos će biti značajno manji, ističe on. Zbog ovakvih uslova, Pavlović je bio primoran da uvede ozime useve kao što su stočni grašak i grahorice u svoj setveni plan kako bi obezbedio dovoljno hrane za stoku.
Suša, silaža i sve preko
Pavlović se više od tri decenije bavi stočarstvom i obrađuje 30 hektara zemlje. On ističe da ozimi usevi bolje zadržavaju vlagu i omogućavaju da se hrana za stoku obezbedi pre nego što nastupe vrućine i suša. Ukoliko se stočari ne prilagode ovim novim uslovima, mogli bi biti primorani da smanje stočni fond. A to Pavlović želi da izbegne s obzirom na to da svakodnevno predaje preko 200 litara mleka.
Ova godina je specifična i po tome što je kukuruz već sada, u avgustu, spreman za silažu. Taj posao se obično završava u septembru ili oktobru. Pavlović ističe da je kukuruz na parceli blizu vode trenutno u dobrom stanju. Kukuruz na njivi udaljenoj samo 100 metara od puta, pak, se osušio i nije dao očekivane prinose. Ovi primeri pokazuju koliko je važno prilagoditi poljoprivrednu proizvodnju novim klimatskim uslovima. Samo na taj način bi se očuvala rentabilnost i obezbedila stabilna proizvodnja hrane za stoku.
Izvor: Dobro jutro