Naslovna Moderni agrar i savremena tehnologija Skladištenje energije u biljkama povećava sigurnost hrane – a evo i kako

Skladištenje energije u biljkama povećava sigurnost hrane – a evo i kako

92
0

Da li fotosinteza i skladištenje energije unutar biljaka može na neki način pomoći agraru, konkretno kad je u pitanju bezbednost hrane koju konzumiramo? Ovo pitanje su sebi postavili neki od najvećih stručnjaka na ovom polju na planeti. Rezultati sleduju u pasusima ispod.

Image by Engin Akyurt from Pixabay

Naime, nova istraživanja predvođena Univerzitetom Brock fokusirana su na to kako fotosinteza i skladištenje energije u biljkama mogu doprineti poboljšanju globalne bezbednosti hrane. Više od tri milijarde godina, cijanobakterije, koje su plavo-zelene alge prisutne u nekim jezerima, koriste sunčevu svetlost za proizvodnju hemijske energije putem fotosinteze.

Skladištenje energije – rešenje ili pusti san?

Asistentski profesor hemije na Univerzitetu Brock, Divya Kaur Matta, istražuje specifičnu vrstu cijanobakterije koja koristi skoro nevidljiv deo spektra boja za pretvaranje svetlosti i skladištenje energije. Ova vrsta, poznata kao Acaryochloris marina (A. marina), sadrži pigmentne molekule zvan hlorofil d koje omogućavaju prikupljanje energije iz svetlosti na ekstremnom crvenom kraju vidljivog spektra boja.

Image by Petra from Pixabay

Razumevanje ovih procesa može imati značajne posledice za poljoprivredu i bezbednost hrane. Naposletku, ono bi moglo omogućiti razvoj useva koji mogu da uspevaju u uslovima sa vrlo slabim svetlom, a takođe može doprineti inovacijama u oblasti održive energije.

Matta je bila među 18 istraživača sa Univerziteta Brock koji su dobili finansiranje od Saveta za prirodne nauke i inženjering Kanade (NSERC). Univerzitet je za 2024. godinu dobio više od 3 miliona dolara iz programa Discovery Research Programs. Kako se ističe na sajtu programa, on podržava istraživanja u različitim naučnim oblastima.

Image by dmarr515 from Pixabay

Pored proučavanja skladištenja energije u biljkama, istraživači se bave i biofotonikom. Ova disciplina uključuje analizu fotona u biološkim sistemima kako bi se procenilo zdravlje ćelija i tkiva. Ova oblast igra ključnu ulogu u medicinskom snimanju i terapeutskim procedurama.

Istraživači teže poboljšanju bezbednosti hrane pružanjem poljoprivrednicima kost-efikasnih alata za praćenje stresa biljaka u usevima. Cilj je identifikovati, razviti i usavršiti fotonske alate, navodi struka. Ti alati će omogućiti praćenje zdravlja, nutritivnog i metaboličkog sadržaja useva u realnom vremenu. Time će se podržati sektori poljoprivrede, hortikulture i šumarstva.

Izvor: Innovation News Network