11343332030786304548

Skladištenje rakije; evo kako da to obavite kako treba

Link kopiran u privremenu memoriju!

Pečenje rakije je tradicija u mnogim domaćinstvima u Srbiji, a često se obavlja kako za sopstvene potrebe, tako i za prodaju. Da bi rakija bila kvalitetna, od ključne je važnosti kako se skladišti i čuva, a drveni sudovi, posebno hrastova burad, igraju bitnu ulogu u tom procesu. Iako postoji mnogo različitih vrsta sudova za čuvanje rakije, burad od hrasta su najpogodnija za većinu vrsta rakija. Međutim, pored toga što treba voditi računa o izboru sudova, takođe je važno pravilno ih održavati.

Thomas Thompson Bovxwys5kae Unsplash
Photo by Thomas Thompson on Unsplash

Posle svakog pražnjenja, svi sudovi, a naročito drveni, moraju biti temeljno očišćeni i konzervisani. Čišćenje uključuje ispiranje čistom vodom, a zatim čišćenje rastvorom sode bikarbone. Konzervisanje drvenih sudova može se obaviti na dva načina: spaljivanjem sumpornih traka ili punjenjem sudova rastvorom sumporaste kiseline. Bolji metod je korišćenje sumporaste kiseline, jer to sprečava rasušivanje buradi.

Dobra burad samo dobre rakije čuvaju

Ako bure ipak počne da se rasušuje i između duga se pojave šupljine, ili metalni obruči spadnu, takvo bure se ne može koristiti. U tom slučaju, neophodno je da se bure ponovo natopi vodom, spolja i iznutra, kako bi drvo nabreklo i vratilo svoju funkcionalnost. Ako se u buretu pojavi buđ ili neprijatan miris, potrebno je detaljno ga očistiti. Prvo se pere rastvorom kalijum-permanganata, a potom sumporastom kiselinom ili rastvorom vinobrana. Ako miris i dalje ostaje, može se koristiti živi kreč, kojim se bure iznutra temeljno izribava.

Small,glasses,filled,with,brandy,on,a,wooden,tray.,alcoholic
Izvor: Shutterstock/BY-_-BY

Nova burad takođe zahtevaju poseban tretman pre upotrebe. Ovaj proces se zove ovinjavanje. Dotični služi za uklanjanje oštrih ukusa i mirisa drveta koji bi mogli negativno uticati na ukus rakije. Ovinjavanje počinje ispiranjem bureta hladnom vodom, a potom se u bure sipa zagrejana zasoljena voda, koja se ostavlja da stoji nekoliko dana. Nakon toga se bure ponovo ispira i dezinfikuje, čime postaje spremno za upotrebu.

Hrastovo bure, posebno ono napravljeno od hrasta kitnjaka starog 80-100 godina, smatra se najboljim za čuvanje rakije zbog specifičnih svojstava ovog drveta koja doprinose kvalitetu pića. Na kraju, pravilna briga o sudovima za rakiju omogućava da krajnji proizvod zadrži svoj kvalitet i autentičan ukus.

Izvor: Poljoprivrednik

Tagovi