11343332030786304548

Šljiva rod 2023: presek (prvi deo)

Link kopiran u privremenu memoriju!

Jesen 2023. uveliko traje, a od svih voćnih kultura koje bi trebalo da su uspele u ovom periodu, šljiva je nekako nazadovala. Proizvođači odavno nisu imali ovako lošu sezonu ovog. Srbiji ekonomski i kulturološki značajnog voća, a postavljaju se i pitanja šta će biti s narednim periodima.

Slaviša Mićunić, voćar iz naselja Slanci pokraj Beograda, otvoreno lamentira trenutno stanje u šljivarstvu. Kako sam ističe, ne pamti ovako lošu godinu. „Nije dovoljno da se pokriju troškovi, ranije smo pravili na stotine tegli pekmeza od šljiva i velike količine rakije, a sada je toliko slab rod da nema ni za prodaju,“ veli Mićunić.

Foto: Institut za vocarstvo/ Privatna arhiva

Gotovo svi proizvođači se slažu sa Mićunićem. Podsetićemo da je srpska šljiva morala da trpi rane mrazeve, te kasno hladno vreme, pa nagli uspon temperature propraćen superćelijskim olujama i obimnim padavinama. Sve ovo je primetno uticalo na useve.

Keserović: Šljiva nema adekvatnu podlogu

Zoran Keserović, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, smatra da vremenske nepogode nisu jedini uzrok lošeg roda. On posebno ističe nedovoljno ulaganje u ovu poljoprivrednu granu. „Ne sadi se više požegača, jedna od najboljih sorti za preradu i proizvodnju pekmeza, prihvatili smo američku sortu stenlej. Drugi problem je što nije zasađeno na adekvatnoj podlozi, mnoga gazdinstva nemaju sistem za navodnjavanje niti protivgradnu mrežu, ni 3%,“ apostrofirao je Keserović.

Foto: Pixabay

Prema njegovim rečima, proizvodnja bi se udvostručila da su adekvatne mere primenjene. „Prošle godine je proizvedeno negde oko 480.000 tona, mislim da će ove godine biti 150.000 tona manje, a zovemo se šljivarskom zemljom,“ stavio je do znanja Keserović.

Mićunić svakako nema adekvatni rod ove godine, podloga ili ne. Njegova porodica je i na jugu Srbije imala oko 1.300 stabala šljiva. Međutim, godinama nema roda tamo. Po njegovim rečima, digli su ruke i sada samo obrađuju tri hektara, koliko imaju u Slancima.

Foto: Pixabay

Njegov kolega iz Valjeva Jovan Milinković takođe sažaljeva trenutni pad proizvodnje. „Ovo je godina za zaborav, u većem delu našeg kraja gde se gaji šljiva nije bilo nikakvog roda. Naši zasadi su se praktično ove godine ‘odmorili’. Tri decenije vodim porodično gazdinstvo, deo šljiva prodajem destilerijama za proizvodnju rakije, a deo sušarama.Na imanju i imam šta da oberem, pa ću pokriti ulaganja, ali mnogi nisu bili te sreće,“ ističe on. „Mora da se nastavi sa ulaganjem. Da se održavaju zasadi. Da nema korova. Da se rade potrebni tretmani kako bi biljke bile spremne za novu vegetaciju”, zaključio je.

Izvor: BBC Srbija

Tagovi