Naslovna Poljoprivreda Šljive, rakija, uspeh – sve to u jednom, a evo i kod...

Šljive, rakija, uspeh – sve to u jednom, a evo i kod koga!

56
0

U Šumadiji je sezona berbe šljive u punom jeku, a voćnjaci se već pripremaju za proces fermentacije. U selu Ramaća kod Kragujevca, Nikola Tanasijević, vlasnik porodičnog podruma, drži se tradicionalnih metoda u proizvodnji rakije. Za njega je ključna stavka u ovom procesu da šljive budu tehnološki zrele pre nego što se stave u kace za fermentaciju. Prvo se sakupljaju opali plodovi sa zemlje, a tek nakon toga se šljive protrese sa stabala, vodeći računa da samo zreli plodovi padnu. Kod nekih sorti, kao što je čačanska lepotica, sakupljanje se može ponoviti i do osam puta.

Izvor: Šumadijska avlija – zvanični Instagram profil

Podrum porodice Tanasijević proizvodi rakiju pod nazivom „Dar visova“, koja je dobila ime po brdovitom vencu Ramaćkih visova, smeštenom na obroncima Rudnika. Šljivici su na nadmorskoj visini od 550 metara i prostiru se na površini od četiri hektara, na kojoj je zasađeno 2.200 stabala različitih sorti šljiva. U ponudi su čačanska lepotica, čačanska rodna, stenlej i autohtona crvena ranka.

Njihova proizvodnja je u potpunosti ručna, što znači da se svaki plod pažljivo bira i sakuplja. Plodovi koji se koriste za proizvodnju rakije moraju biti ne samo potpuno zreli, već i zdravi i čisti. Nakon berbe, šljive se odmah stavljaju u kace za fermentaciju, koje se zatvaraju najlonom i španerima kako bi se zadržala optimalna temperatura. Proces fermentacije traje oko 21 dan, a kace su smeštene u prostorijama gde temperatura ne prelazi 27°C.

Image by Couleur from Pixabay

„Naše šljive su odlične, a rakija bolja!“

Nikola Tanasijević naglašava da u svojoj proizvodnji ne koristi enzime niti kvasce, jer se pridržava starih metoda proizvodnje rakije. Veruje da autentičnost i tradicija daju posebnu notu njihovom piću. Iako imaju neke specifične detalje u svom procesu proizvodnje, Tanasijević ih ne otkriva, jer ih smatra porodičnom tajnom.

Uprkos neobičnim vremenskim uslovima ove godine, koji su uključivali grad i nepogode, Tanasijević je zadovoljan rodom i kvalitetom šljive. Ovogodišnja berba je završena tri nedelje ranije u odnosu na prethodne godine. Porodica Tanasijević ne prodaje šljive za konzumaciju, već sav rod koristi za proizvodnju rakije. Na taj način, izbegavaju brige oko fluktuacije cena svežeg voća na tržištu. Pored rakije, ove godine su odlučili da deo roda pretvore u džem, testirajući tržište slatke zimnice na sajmovima i bazarima.

Foto: Pixabay

Ovaj pristup proizvodnji, zasnovan na tradiciji, kvalitetu i inovaciji, pokazuje kako se može očuvati nasleđe, a istovremeno prilagoditi modernim zahtevima tržišta. Porodica Tanasijević uspešno kombinuje staru tradiciju sa novim idejama, što im omogućava da ostanu konkurentni i prepoznatljivi na tržištu.

Izvor: Dobro jutro