Poslednja subota u mesecu saleće vranjske proizvođače povrća dodatne izazove, jer tada mušterije uglavnom nemaju novca da kupuju njihove proizvode. Iako je subota glavni pijačni dan, proizvođači su primorani da spuštaju cene u nadi da će privući kupce. Slavica Antić iz sela Rataja kaže da je cena paradajza pala sa 150 na 120 dinara za kilogram, a sada se može naći po ceni od 50 do 70 dinara, zavisno od kvaliteta. Paprika je pojeftinila sa 150 na 100 dinara, crni luk sa 70 na 50 dinara, dok se kilogram krompira sada prodaje po ceni od 20 do 50 dinara.
Slavica je istakla kako ove godine na lageru imaju oko 1.000 kilograma crnog luka, kojeg su nudili vlasnicima nekoliko kafana po ceni od 50 do 60 dinara. Međutim, vlasnici su odbili ponudu, smejući se i govoreći da im je ta cena skupa jer mogu da nabave crni luk po ceni od 30 do 40 dinara za kilogram. Pored toga, Slavica i njen suprug imaju oko 3.000 kilograma krompira sorte agria. Bili su dogovorili prodaju na veliko nakupcima po ceni od 40 dinara, ali su nakupci otkazali kada su našli krompir po duplo manjoj ceni. Snizili su i cene voća, pa kilogram šljiva sada prodaju po 50 dinara, a breskve po 60 dinara.
Možemo li spasti domaće male proizvođače?
Slavica naglašava da poljoprivredna proizvodnja postaje sve neisplativija. Naposletku, zarada koju ostvaruju više ne može da pokrije troškove proizvodnje. Ovo je posebno tačno kada se uvezu poljoprivredni proizvodi iz inostranstva. Slađan Živković iz Tibužda dodaje da su cene poljoprivrednih proizvoda na vranjskim pijacama ostale gotovo iste u poslednjih petnaest godina, dok su one u marketima, koji su njihovi najveći konkurenti, porasle. To je dovelo do situacije u kojoj mali poljoprivredni proizvođači nemaju kome da plasiraju svoju robu.
Živković ističe da na pijacu po njihove proizvode dolaze uglavnom penzioneri, dok mladi ljudi radije odlaze u markete. U istim, pored ostalih potrepština, kupuju i nekoliko komada paprike i paradajza, sve to plaćajući karticom. On naglašava da je vreme da nadležni organi počnu da razmišljaju o pospešivanju organizovanog otkupa poljoprivrednih proizvoda od malih proizvođača, ukoliko žele da oni nastave da se bave poljoprivrednom proizvodnjom.
Smanjenje cena povrća i voća, kao i teškoće u prodaji, pokazuju koliko je situacija teška za poljoprivrednike u Pčinjskom okrugu. Pored tržišnih izazova, suočavaju se i sa problemima konkurencije uvozne robe koja dodatno obara cene njihovih proizvoda. Bez organizovanog otkupa i podrške od strane države, male poljoprivredne proizvođače čeka neizvesna budućnost. Sve ove okolnosti doprinose neisplativosti poljoprivredne proizvodnje, čineći je sve težom i manje održivom za lokalne proizvođače.
Izvor: Dobro jutro