11343332030786304548

Sporazum Srbije i Kine: prilika za srpske ratare, ali i stočare

Link kopiran u privremenu memoriju!

U ponedeljak, 1. jula, na snagu je stupio Sporazum o slobodnoj trgovini s Kinom. Iz Srbije se sada po povlašćenom pristupu izvozi 10.412 proizvoda, a iz Kine u Srbiju 8.930. Tomislav Momirović izjavio je u Dnevniku RTS-a da je srpski izvoz u Kinu znatno porastao od 2012. godine, sa 6 miliona USD u 2012. i 7 miliona USD u 2013. godini, dostigavši prošle godine cifru od preko 1,2 milijarde dolara.

Izvor: Vlada Republike Srbije – zvanična Instagram stranica

On naglašava da je Sporazumom o slobodnoj trgovini sa Kinom srpska ekonomija dobila novi podsticaj, ističući da je to ključna prilika za rast stočnog fonda. „Pored industrijskih proizvoda, farmaceutskih, proizvoda industrije ulepšavanja, to je šansa za naše poljoprivredne proizvode, za voće, jabuke, breskve, šljive, višnje“, rekao je Momirović.

Sporazum daje našim proizvođačima prednost i do 30%

Govoreći o carinama, istakao je da se prema sporazumu odmah ukidaju neke carine za meso, dok se druge postepeno smanjuju tokom pet i deset godina, posebno za govedinu. Momirović uz to smatra da je potrebno razviti velike farme uz podršku države kako bi se osnažili uzgajivači na koje mali farmeri mogu da se oslone.

Photo by Markus Spiske on Unsplash

Što se tiče proizvoda koji su spremni za bescarinski izvoz u Kinu, Momirović je istakao da su jabuke trenutno najdalje otišle, ali je pozvao proizvođače da se fokusiraju na nove, traženije i profitabilnije vrste voća. On je naglasio da Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom nije poklon, već prilika i prednost u odnosu na druge evropske zemlje.

Kako je istakao, srpski proizvođači imaju značajnu prednost od 10%, 15% ili 30%. To je ogromna stvar u poslovanju, navodi Momirović, jer konkurencija ne može nadoknaditi takvu prednost. Pritom je i dodao da se bescarinski izvoz isplati i državi. Naposletku, dotični garantuje:

  • nove investicije
  • bolje plaćena radna mesta
  • veće poreze
  • direktnu korist za policiju
  • direktnu korist za lekare
  • direktnu korist za profesore.
Izvor: Shutterstock/goldyg

S druge strane, Momirović je ukazao da se država odrekla dela prihoda za budžet kako bi podržala privredu i stanovništvo. Na taj način je konzumentima omogućeno da jeftinije kupuju proizvode.

Izvor: Poljoprivrednik

Tagovi