Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) aktivno radi na rešavanju problema vezanih za falsifikovani med na tržištu Srbije. Tokom 2024. godine, država je izdvojila 83 milijarde dinara za podršku domaćim poljoprivrednicima, uključujući pčelare, kroz različite subvencije.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović, prilikom obilaska pčelarskih domaćinstava u Aleksincu, naglasio je značaj pčelarstva kao jedne od ključnih grana srpske poljoprivrede, te pozvao sve pčelare i poljoprivrednike da se prijave na dostupne javne pozive za subvencije koje raspisuje Uprava za agrarna plaćanja.
Martinović je istakao da su pčelari zadovoljni postojećim merama podrške koje pruža država, ali i da će ministarstvo nastojati da u narednom periodu poveća podsticaje za ovu delatnost. Aleksinac je posebno izdvojen kao prva pčelarska opština u Srbiji, sa preko 600 registrovanih pčelara, što dodatno potvrđuje važnost ove grane u lokalnoj zajednici.
SPOS, subvencije, pčelari i sve preko
SPOS se nedavno sastao sa ministrom poljoprivrede, gde su izneli aktuelne probleme sa kojima se suočavaju pčelari, a posebno su obradili pitanje falsifikovanja meda. Ovaj problem je doveo do velikih poteškoća u plasmanu domaćeg meda na inostrano tržište, s obzirom na to da je enormni pad cena uzrokovan preplavljivanjem tržišta lažnim proizvodima. Pored toga, SPOS je pokrenuo pitanja vezana za registraciju pčelarskih vozila i primenu aplikacije „Apisens“, koja bi omogućila bolje praćenje pčelarskih aktivnosti i dodelu većih subvencija pravim pčelarima.
Jedan od glavnih problema koje je SPOS identifikovao jeste uvoz meda sumnjivog kvaliteta, čija se prirodnost ili ne kontroliše, ili se kontroliše na neadekvatan i nepotpun način. Ovakva praksa ozbiljno ugrožava tržište domaćeg meda i dovodi do toga da se, prema tvrdnjama SPOS-a, čak devet od deset tegli meda koje se prodaju u trgovinama ne pridržavaju zakonskih propisa u pogledu kvaliteta i sastava.
SPOS je ponudio konkretno rešenje za ovaj problem koje će uskoro biti razmatrano. Ova organizacija se nada da će problem falsifikovanog meda biti adekvatno rešen. Cilj pomenutih aktivnosti je zaštita domaćih pčelara i obezbeđivanje da se na tržištu Srbije prodaje isključivo kvalitetan, prirodan med. Med, bitno je istaći, koji ispunjava sve zakonske standarde.
Ovi napori predstavljaju deo šire strategije za unapređenje pčelarstva u Srbiji, kao i za jačanje konkurentnosti domaćih proizvođača na globalnom tržištu, čime se osigurava budućnost ove važne poljoprivredne grane.
U tom Somboru pčela na volju
U Somboru će 31. avgusta biti održan 31. međunarodni sajam pčelarstva „Sombor 2024.“ Na sajmu će biti prikazani:
- pčelinji proizvodi
- preparati na bazi pčelinjih proizvoda
- satne osnovež
- pogače za prehranu pčela
- sredstva za zaštitu pčela od varoe
- oprema i pribor za rad sa pčelama.
Pored domaćih izlagača, planirano je učešće gostiju i izlagača iz Mađarske i Hrvatske. Paralelno sa Sajmom pčelarstva, biće organizovana i izložba cveća, raznih rukotvorina, kao i proizvoda starih zanata. Sajam organizuje somborsko udruženje pčelara „Avram Maksimović“. Za sve dodatne informacije u vezi sa sajmom, možete kontaktirati predsednika Radomira Malbaaška na broj 069/180-5941.
Izvori: Politika, Poljoprivrednik