Svoju izjavu za „Blic“ o zelenom metanu Lidija Carević, menadžerka Udruženja Biogas Srbija i koordinatorka projekta sa Fachverband Biogas e.V. je nastavila odgovaranjem na niz drugih pitanja. Jedno od njih se ticalo ekonomske podrobnosti biomase.
„Dobijanje biogasa, a zatim proizvodnja električne i toplotne energije iz biogasa, ukoliko je poredimo sa ostalim obnovljivim izvorima energije je ekološki najopravdanija,“ istakla je tokom svog intervjua Carevič. „Biogas se razlikuje od ostalih OIE po više osnova. Pre svega, biogas elektrane, imaju ubedljivo najveći doprinos zaštiti životne sredine od svih ostalih obnovljivih izvora energije. Zaštita životne sredine i jeste njihova primarna uloga. Proizvodnja električne i toplotne energije, ovde su, u stvari, posledica zbrinjavanja neiskorišćenih sirovina.“
Navela je tom prilikom i da otpadnih materija u procesu proizvodnje biogasa nema. Jedini ostatak kako ona apostrofira, je visokokvalitetno organsko đubrivo. Ono se dalje koristi u poljoprivrednoj proizvodnji, pa možemo reći da je proizvodnja biogasa jedan ekološki zaokružen proces.
Carević: biogas i benefiti proizvodnje istog
Po odmicanju intervjua, Carević se dotakla i korisnih strana proizvodnje biogasa. „Pored neospornog ekološkog benefita, izgradnja jednog biogas postrojenja ima čitav niz sporednih, ali ne manje važnih, benefita,“ krenula je sa nabrajanjem Carević. „Razvija se ruralna sredina. Kreiraju se nova radna mesta za lokalno stanovništvo. Stiče se finansijska stabilnost za lokalne poljoprivrednike. Stabilizuje se naponska mreža u ruralnim područjima. Vrši se redukcija patogena u stajskom đubrivu. A čak 90% se redukuju neprijatni mirisi sa farmi.“
U nastavku je podvukla ekonomičnost rada elektrana koje koriste ovu sirovinu. „Takođe je važno napomenuti da biogas elektrane rade 24 sata, 7 dana u nedelji i obezbeđuju energetsku stabilnost i balansiranje čitavog sistema. Svakako treba spomenuti i benefite za investitora u vidu finansijske dobiti od prodaje električne i toplotne energije iz biogasa, ili biometana,“ navodi Carević.
Kako je istakla, većina farmera sa ostacima iz poljoprivredne proizvodnje postupa neodgovorno. To je apsolutno neprihvatljivo, kako ona podvlači, barem sa ekološkog aspekta.
„Ovde se nadovezuje i pitanje dekarbonizacije, kao i obaveza naše države iz Pariskog sporazuma i Sofijske deklaracije o zelenoj agendi za Zapadni Balkan. Biogas je budućnost zelene energije jer rešava nekoliko ključnih problema, koje ni jedan drugi obnovljivi izvor energije ne može da reši,“ posebno navodi Carević. „Ukoliko posmatramo finansijski aspekat i ako uzmemo u obzir i troškove zbrinjavanja generisanog otpada, biogas elektrane su, u tom slučaju, zaista najjeftiniji način dobijanja energije.“
Izvor: Blic
Pogledajte i: Srbija i biogas: potencijal postoji, kako ga iskoristiti? (prvi deo, drugi deo)