Naslovna Poljoprivreda Srpska borovnica ima odličan PR

Srpska borovnica ima odličan PR

106
0

Borovnica postaje sve popularnija među voćarima u Srbiji zahvaljujući visokoj ceni i stabilnoj potražnji, kao i mogućnosti izvoza. Međutim, s padom cena, postavlja se pitanje ko će opstati na tržištu. Novi zasadi borovnice niču širom zemlje, a poljoprivrednici ulažu u modernizaciju tehnologije uzgoja, uključujući sisteme za navodnjavanje i kontrolu kvaliteta plodova. Srbija ima idealne agroklimatske uslove za uzgoj borovnice, što je doprinelo njenom širenju. Ipak, borovnica je zahtevna biljka, te je potrebno stalno istraživanje i primena inovacija u poljoprivredi kako bi se zadovoljili zahtevi tržišta.

Foto: Pixabay

Jedan od glavnih izazova sa kojima se srpski proizvođači sada suočavaju je pad izvoznih cena borovnice. Tržište je zasićeno tokom sezone, a globalna konkurencija je velika – Poljska, Španija, Holandija, a sve više i Kina, investiraju u proizvodnju borovnice. U 2023. godini, Maroko je postao peti najveći dobavljač svežih borovnica za zemlje jugoistočne Azije, povećavši obim izvoza za 3,3 puta od 2019. godine do danas.

Situacija na svetskom tržištu borovnice pokazuje rastuću potražnju, posebno u zemljama Evropske unije, SAD-u i Kini. Međutim, zahtevi kupaca i trgovačkih lanaca postaju sve složeniji, a potrošači očekuju visok kvalitet, svežinu i trajnost plodova. Posebna pažnja se posvećuje načinu uzgoja – sve je veća potražnja za organskom borovnicom, kao i za voće koje je sertifikovano prema različitim međunarodnim standardima.

Foto: Pixabay

Dakle, evo zašto je borovnica u usponu kod nas

Trgovački lanci imaju stroge kriterijume kada je u pitanju skladištenje i transport borovnice kako bi krajnji proizvod stigao svež na police supermarketa. Da li je uzgoj borovnice u Srbiji i dalje perspektivan? Iako trenutni pad izvoznih cena može delovati obeshrabrujuće, perspektiva ove proizvodnje i dalje postoji. Ključ uspeha leži u prilagođavanju novim tržišnim uslovima i zahtevima. Proizvođači treba da se fokusiraju na podizanje kvaliteta, usvajanje održivih tehnologija uzgoja, i unapređenje post-harvest tehnologije kako bi se očuvala svežina plodova tokom transporta.

Dodatno, diverzifikacija tržišta može biti jedno od rešenja. Istraživanje novih izvoznih destinacija i direktan plasman potrošačima putem online kanala može omogućiti bolje cene i stabilnije tržište. Takođe, udruživanje proizvođača u kooperative može značajno poboljšati pregovaračku moć i olakšati pristup inostranim tržištima. Izvoz borovnice iz Srbije u 2023. godini iznosio je nešto više od 33 miliona evra. Posle potpisivanja sporazuma sa Kinom, domaći proizvođači imaju šanse da na ovom voću ostvare veću zaradu plasmanom na jedno od najvećih tržišta na svetu bez carine.

Foto: Pixabay

Osnova svake proizvodnje je sorta. Duke će i dalje ostati vodeća sorta u našim komercijalnim zasadima. Više razloga je za to – nakon berbe dugo ostaje sveža i dobro se transportuje. Pritom, u punoj rodnosti prosečan prinos po žbunu može biti i šest kilograma. Međutim, trebalo bi dobro paziti gde se podižu zasadi pod ovom sortom jer je osetljiva na nedostatak vlage, kako u zemljištu tako i u vazduhu. Istraživački centri bi mogli dati potpunu informaciju za koje regione i tehnologiju proizvodnje su pogodne sorte Blukrop, Patriot, Aurora i Liberty.

Uz pravilno upravljanje i strateške investicije, uzgoj borovnice može ostati isplativ i perspektivan posao u Srbiji. Kvalitet, inovacija i prilagodljivost tržištu biće ključni faktori koji će odrediti uspeh voćara u budućnosti.

Izvor: 24 Sedam