Nova uvozna politika Kine otvara značajne mogućnosti za velike proizvođače bobičastog voća, uključujući Srbiju, posebno u pogledu plasmana smrznutog voća i malina. Kina je ukinula karantin za uvoz smrznutog voća, omogućavajući lakši pristup svom tržištu. Iako proizvođači i prerađivači i dalje moraju biti registrovani pri kineskom državnom preduzeću za uvoz hrane, ova promena značajno olakšava izvoz smrznutog bobičastog i jagodastog voća, poput maline, koja je ključni izvozni proizvod Srbije.
Dr Aleksandar Leposavić iz Instituta za voćarstvo u Čačku obratio se medijima za reč povodom malina i Kine. On je istakao da do sada nije postojala zakonska mogućnost za ulazak smrznutog voća, poput malina, na kinesko tržište. Promena u kineskoj politici dolazi u pravo vreme. Tačnije, tu je u trenutku kada je porast životnog standarda stvorila potrebu za ovakvim proizvodima. Ovo treba uračunati zajedno sa povećanom potražnjom za ovim vrstama voća, posebno posle pandemije COVID-19. Pekarska i prehrambena industrija u Kini, koja se ubrzano razvija, imaće velike koristi od uvoza smrznutog voća, što predstavlja šansu za proizvođače iz Srbije.
Nova prilika za proizvođače malina
Kinesko tržište ranije nije imalo razvijenu kulturu korišćenja smrznutog voća, a većina stanovništva nije bila svesna njegovih prednosti u ishrani. Ipak, poslednjih godina, zahvaljujući aktivnostima Svetske organizacije proizvođača maline (IRO) i njihovim predstavnicima u Kini, svest o vrednosti i kvalitetu malina značajno je porasla. Ova organizacija, čiji je Srbija jedan od osnivača, odigrala je ključnu ulogu u povećanju potražnje za malinom u Kini. Na poslednjoj konferenciji IRO-a, održanoj u maju ove godine u Kini, predstavnici zemalja članica, uključujući Srbiju, imali su brojne sastanke sa kineskim zvaničnicima. Ovo je rezultiralo dodatnim merama za povećanje dostupnosti malina kineskom stanovništvu.
Za Srbiju, ovo predstavlja izuzetnu priliku, naročito jer su tradicionalna tržišta smanjila potražnju za malinama zbog ekonomske krize. Malina se smatra luksuznim voćem, a u kriznim vremenima potrošači su je često zamenjivali jeftinijim alternativama. Sada, zahvaljujući novim mogućnostima u Kini, srpski izvoznici mogu da se vrate na put uspeha. Osim toga, sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine daje dodatnu prednost srpskim proizvođačima u odnosu na konkurenciju iz drugih zemalja.
Dr Leposavić ističe da je važno iskoristiti pozitivan trend rasta tražnje u Kini. Dodao je kako Srbija ima povoljniji položaj zahvaljujući trgovinskim sporazumima. Čile, kao jedan od konkurentnih proizvođača malina, takođe ima povoljne trgovinske odnose sa Kinom, apostrofirao je. Međutim, i pored toga, malinarstvo u ovoj zemlji beleži stagnaciju, sličnu onoj u Srbiji, sa pokušajima revitalizacije proizvodnje kroz različite programe.
Izvor: AgroTV