Španija, najveći svetski izvoznik vina po količinama i treći po proizvodnji, organizovala je seminar u Beogradu, pružajući srpskim vinarima i vinogradarima priliku da uče od stručnjaka iz ovog vinskog giganta. Ova zemlja, sa skoro milion hektara vinograda, lider je i u organskoj proizvodnji sa 142.100 hektara. Seminar, organizovan od strane Ambasade Španije, okupio je stotinu učesnika iz Srbije i Španije, uključujući vinogradare, vinare i predstavnike lokalnih samouprava sa tradicijom u vinogradarstvu.
Tokom skupa, Alvaro Munjos Kamačo, šef Trgovinsko-ekonomskog odeljenja Ambasade Španije, naglasio je značaj vinskog sektora ne samo u ekonomskom već i u društvenom kontekstu. Proizvodnja vina doprinosi razvoju ruralnih područja i borbi protiv depopulacije kroz enoturizam i unapređenje lokalne ekonomije. Predavanja su uključivala različite teme, poput kvaliteta sadnog materijala, bioprehrane i biozaštite vinove loze, zaštitnih mreža i folija, te opreme za analizu vina.
Spravljanje vina uz špansku stručnost
Posebnu pažnju privukli su predavači iz regiona Rioha, najpoznatijeg vinskog područja Španije, poznatog po vrhunskim vinima. Predstavnici španskih kompanija pružili su praktične savete o tehnološkim inovacijama u vinogradarstvu. Savet i su se kretali od kontrolisanja broja čokota do optimizacije resursa i zaštite plodova. A to je posebno korisno za srpske vinogradare koji teže unapređenju proizvodnje i povećanju kvaliteta vina.
Na seminaru su predstavljeni i naučni projekti, uključujući saradnju Instituta za vino i vinogradarstvo La Riohe sa srpskim naučnicima. Slavica Todić sa Poljoprivrednog fakulteta prezentovala je rezultate genomske karakterizacije starih sorti vinove loze u Srbiji. Pritom su Miodrag Grbić i Ana Vuković Vimić govorili o izazovima savremenog vinogradarstva, klimatskim promenama i tržišnom plasmanu vina. Ova saradnja pruža osnovu za očuvanje i unapređenje autohtonih sorti vinove loze u Srbiji.
Seminar je bio deo šireg programa saradnje Španije i Srbije u oblasti poljoprivrede, koji traje već tri godine. Prethodne teme uključivale su biološke preparate za biljnu zaštitu i tehnologije za post-berbenu obradu voća i povrća. Ove godine fokus je bio na vinogradarstvu, sa ciljem razmene znanja i iskustava koje će doprineti razvoju vinskog sektora u Srbiji.
Osim predavanja, organizovani su i poslovni sastanci između srpskih i španskih kompanija. Oni pružaju mogućnost za sklapanje partnerstava i jačanje trgovinskih veza. Seminar je potvrdio značaj međunarodne saradnje u unapređenju proizvodnih praksi i očuvanju vinske tradicije, oslanjajući se na iskustva i inovacije jedne od najprestižnijih vinskih nacija.
Izvor: 24 Sedam