Bez obzira na recentno poskupljenje proizvoda usled nekoliko ključnih faktora, srpski med će zasigurno naći nove kupce u Kini, tvrde iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS).
Srpski med i aktuelni problemi
U svojoj izjavi za dnevni list „Politika“, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije Rodoljub Živadinović dotakao se skorijih vesti o poskupljenju bagremovog meda. Podsetićemo da je proizvođačica meda iz Valjeva Jasenka Munjić prošle nedelje naglasila kako bi cena meda nastalog iz bagrema mogla da skoči i na 1.500 dinara po kilogramu. Trenutna cena mu je na nešto manjih ali svakako visokih 1.200 din/kg.
„Na zalihama postoje određene količine tako da nije baš da meda nema. Razlog tome je zastoj u izvozu i pad cena za više od 50%,“ ističe Živadinović. Pritom, dodao je da trenutno niko ne može da zna cenu ovog pčelinjeg proizvoda i da će istu odrediti tržište.
Trgovanje preko grane
Tražnja za kvalitetnim medom, ističe naš sagovornik, i dalje postoji. Međutim, cena je preniska i ne odgovara našim proizvođačima. „Pokušavamo da pronađemo nova tržišta. Pre svega su nam interesantni Daleki istok, arapske zemlje. Jer tamo kvalitet hoće da plate,“ naglasio je predsednik Živadinović. „Toga u Evropi za sada nema. I sve dok nešto ne preduzmu i ne spreče uvoz falsifikovanog meda, naši proizvođači u EU nemaju šta da traže.“
Po pitanju izvoza, Živadinović se opet dotakao Kine kao našeg trgovinskog partnera. Valja podsetiti i na protokol o izvozu koji je Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković potpisala u Kini tokom posete ovoj zemlji u junu. Kako ističe predsednik SPOS-a, još uvek se čeka na odobrenje srpskih objekata za izvoz. „Čim se to dogodi možemo da krenemo sa izvozom jer SPOS već ima kupca i izvozna cena bi bila dosta veća,“ naglasio je.
Za kraj, podelio je i svoja mišljenja o izvozu na Bliski Istok. „Što se tiče arapskih zemalja, u pregovorima smo sa više marketa koji su zainteresovani za naš med. U svakom slučaju, to bi bio veliki uspeh jer u ovim zemljama, iz kulturoloških i verskih razloga, imaju mnogo veću potrošnju nego u nekim drugim delovima sveta,“ zaključio je Živadinović.
Izvor: AgroFin
Pogledajte i: Bagremov med poskupljuje, pčelari nezadovoljni, Srpski med u Kini po prvi put