11343332030786304548

Stočari i država: ima li rešenja?

Link kopiran u privremenu memoriju!

Kako stoje stvari, stočari Srbije imaju mnogo problema koje treba sanirati. Da li će na istim raditi u tandemu sa državom ili će doći do raskola? Saznajmo nešto detaljnije.

Image by 贺新 陈 from Pixabay

Pad stočarske proizvodnje u Srbiji je prisutan više od dve decenije. Nakon pandemije korona virusa, aktuelnog rusko-ukrajinskog rata i sukoba u Pojasu Gaze, kontinuiran rast cena stočne hrane, mineralnog đubriva i energenata dodatno pogoršava situaciju u stočnom sektoru. Udruženja poljoprivrednika sve češće apeluju na nadležne državne organe za pomoć stočarstvu, kao važnoj grani poljoprivrede.

Mlekarski sektor u Srbiji već duže vreme posluje pod velikim pritiskom. Liberalizovano tržište i povećan uvoz mleka i mlečnih proizvoda najviše su doprineli ovakvom stanju. Uprkos važećim subvencijama po mlečnom grlu i nedavno povećanoj premiji po isporučenoj litri, proizvođači su nezadovoljni otkupnom cenom i ukupnim položajem u sektoru. Iako je otkupna cena mleka poslednjih meseci povećana, farmeri tvrde da je proizvodnja sve neisplativija i da sektorska kriza najviše pogađa njih.

Image by Thomas from Pixabay

Šta stočari ištu? Šta Vlada dostavlja?

Na nedavnom sastanku u Ministarstvu poljoprivrede, stočari Mačvanskog okruga su tražili povećanje subvencije po grlu i dodelu sredstava za uzgoj domaćih junica, umesto stimulisanja uvoza. Pregovori između proizvođača mleka i Ministarstva poljoprivrede su u toku i još uvek nema konkretne odluke o vrsti pomoći koju mogu očekivati.

Mlečno govedarstvo je najugroženija poljoprivredna grana u Srbiji. Potrebno je doneti strategiju održivog razvoja koja uključuje unapređenje genetike i kvalitet mleka, kontrolu uvoza i podršku malim proizvođačima, koji su okosnica proizvodnje. Proizvođači svinja su u teškoj situaciji zbog nestabilnih tržišnih uslova, nekontrolisanog uvoza i varijabilne otkupne cene, što dovodi do odustajanja od organizovanog tova i praznih obora.

Foto: Pixabay

Država je uvela i povećala subvencije za proizvođače tovljenika, priplodne krmače, krave dojilje, junad, ovce, koze, jarad i kokoške. Ali to nije dovoljno za borbu sa otkupnim cenama i uvoznim lobijem. Stočarima je potrebna državna pomoć u uređenju tržišta. A to može uključivati veće carinske stope, smanjenje PDV-a na stočnu hranu, akcize na gorivo ili druge mere. Ukoliko se hitno ne preduzmu potrebne mere, postoji opasnost od daljeg gubitka stočara.

Izvor: Poljoprivrednik

Tagovi