11343332030786304548

Stočari se ne daju – subvencije ipak nužne, doduše

Link kopiran u privremenu memoriju!

U topličkim selima nekada su stočari sa stadima ovaca bili uobičajena pojava, a dvorišta su se belela od stoke. Međutim, zbog migracije stanovništva, starenja populacije i izazova u stočarskoj proizvodnji, mnoge porodične farme su nestale. Danas su slike punih obora retke, ali u okolini Prokuplja i Kuršumlije još uvek postoje domaćinstva koja se bave stočarstvom. Najuporniji stočari, poput porodice Janićijević iz sela Resinca i porodice Radovanović iz sela Tmava, uprkos brojnim izazovima, nastavljaju da gaje stoku i žive od toga.

ovce
Photo by Christopher Burns on Unsplash

Domaćinstvo Janićijevića iz Resinca, iako suočeno sa velikim poteškoćama, hrani više od 150 ovaca, desetine krava, svinja i konja. A pritom i obrađuje i nekoliko hektara zemlje. U sličnom položaju su i Radovanovići, stočari koji u Tmavi imaju stado od nekoliko stotina ovaca i obrađuju velike površine zemljišta. Stočarstvo u ovom regionu nosi brojne svakodnevne izazove. Ali članovi ovih porodica ističu da je ljubav prema poslu ta koja ih motiviše da nastave. Saša Janićijević iz Resinca naglašava da je za stočarstvo potrebna svakodnevna posvećenost, uključujući hranjenje stoke, čišćenje i mužu, ali dodaje da ljubav prema ovom poslu olakšava sve prepreke.

Kako stočari preživljavaju?

U isto vreme, Ranko Radovanović iz Tmave ističe da je ozbiljniji pristup stočarstvu počeo kada su počeli sa matičenjem stoke, što je dodatno podržano subvencijama. Ipak, priznaje da bi bez tih subvencija bili u ozbiljnom finansijskom minusu. Stočarima u Toplici poslednjih godina nije išlo na ruku, kako zbog niskih cena stočarskih proizvoda, tako i zbog klimatskih promena koje značajno utiču na prinose. Janićijević objašnjava da za svoju stoku moraju obezbediti između 10.000 i 12.000 bala sena, a takođe naglašava da je za zimu neophodno imati dovoljno žita i kukuruza.

Ipak, uprkos svim izazovima, stočari u Toplici, naročito oni koji imaju naslednike voljne da nastave porodičnu proizvodnju, ostaju optimistični. Nemanja Radovanović iz Tmave apostrofira kako to izgleda kod njega. Naime, on navodi da je ljubav prema selu i porodici bila ključna u odluci da se posveti stočarstvu, uprkos poteškoćama. U vreme praznika i krsnih slava, potražnja za stočarskim proizvodima, kao što su jagnjad i domaći sirevi, raste. Pritom, potrošači često prave spiskove za proizvode jer potražnja premašuje ponudu. Mila Janićijević iz Resinca ističe da je potražnja za mladi i tvrdi sir uvek velika. Dodaje kako su kupci zadovoljni kvalitetom proizvoda, koji se pravi sa puno truda i ljubavi.

Izvor: AgroTV

Tagovi