Srpski stočari od države zahtevaju usvajanje trogodišnjeg programa za subvencionisanje ženskih teladi, istakao je Milija Palamarević iz sela Guberevac kod Knića. Proizvođači iz ove branše takođe apeluju i na veću podršku manjim proizvođačima, kao i osnivanje Asocijacije mlečnog govedarstva. Ono što ih konkretno u ovom trenutku najviše brine, doduše, jeste isticanje prelevmana na kraju ovog meseca.
Granica isplativosti
Palamarević, inače predsednik Udruženja odgajivača goveda u Centralnoj Srbiji, se jako dugo i aktivno bavi stočarstvom. Nakon završetka Veterinarskog fakulteta vratio se u svoje rodno selo i počeo sa uzgojem. Odmah je shvatio da veći broj krava donosi i veća primanja. Upravo zbog tog razloga danas ima 150 grla. Na Milijinoj farmi krave imaju od 20 do 25 litara mleka koje je visokog kvaliteta.
„Ta cena od 65 dinara koja je trenutna uz ovu premiju koja ostaje je isplativa. I to za proizvođače koji imaju tu cenu. Međutim mali proizvođači koji su na litraži od 100, do 150 litara na dnevnom nivou oni nemaju isplativost proizvodnje. Njima je cena mleka 40 dinara, malo iznad ili malo ispod. Taj čovek koji ima ispod 40 dinara on ne može da hrani stoku isplativo. On obara kvalitet proizvodnje i smanjuje koncentrovani deo hraniva. Smanjuje detelinu. Smanjuje ono što je bitno za forsiranje i stvaranje mleka, tako da automatski pada mlečnost i dođe krava na 10, 15 litara, a i prosek nam je između 15 i 18 litara mleka po grlu i praktično nema isplativosti,“ istakao je Palamarević.
U nastavku izjave, istakao je da je u zadnjih 10 godina ugašeno 62.000 domaćinstava koje gaje krupnu stoku. „Naša država se i dalje ne osvrće na to. Ostalo je u selima po jedan, dva, tri čoveka koji se bave proizvodnjom mleka ili drže bikove za tov, tako da je ovo poslednji momenat ako država iole misli da spase taj minimalni bazični broj grla koji postoji u našoj zemlji jer je to broj ispod koga mi ne smemo da padnemo. Svaki činovnik koji radi u sektoru poljoprivrede radi i za mlekaru, i za neku mešaonu stočne hrane, za klanicu, za uvoznika, za izvoznika, svi imaju dva, tri ma čak nije ni bitno koliko veću korist nego mi proizvođači. Mi primarni proizvođači imamo najmanju korist,“ apostrofirao je Palamarević.
Nezadovoljni stočari
Udruženje čiji je Palamarević predsednik broji 460 članova. Ukupno svi zajedno imaju oko 30.000 goveda. „Nakon razgovara sa predsednikom države, gospodinom Aleksandrom Vučićem, mi smo dobili povećane premije po grlu na 19 dinara, subvencija je podignuta na 40 000 i povećanje po hektaru na 18.000. “ veli Palamarević. “Samim tim ta davanja koja je država odvojila za proizvođače su bila značajna u ovoj godini koja je bila izuzetno teška. Nakon isplate tih subvencija mi imamo na stotine proizvođača koji rasprodaju stoku i kompletnu proizvodnju.“
U zaključku izjave, ovaj mlekar je naglasio zbog čega se sve ovo dešava. „Pa jako je bitno da proizvođač oseća sigurnost. Država bi trebalo da usvoji trogodišnji program i mi smo kao udruženje poslali zahtev ministarstvu i tražimo od ministarstva i državnog vrha da dozvoli subvencionisanje ženskih teladi u narednom periodu. Tražimo da subvencionišemo svoje sopstveno i odgajamo a ne da kupujemo i uvozimo strano. To bi bila mera koja bi značajno povećala broj grla na terenu a samim tim spasila srpsko stočarstvo, govedarstvo koje je na apsolutnom minimumu. Prelevmani za mleko ističu 31. ovog meseca. Znači opet nam je sudbina neizvesna i mi apelujemo na ministarstvo i sve ljude koji se bave tim poslom da ne dozvole i da vide koliko je moguće da se kontroliše uvoz i da se prelevmani i dalje nastave,“ istakao je.
Izvor: RTV