Šljiva je značajna voćka u srpskoj tradiciji, duboko ukorenjena u životu i običajima širom zemlje, naročito u Šumadiji. Ova voćka, koja ima poseban značaj u srpskoj kulturi, zaslužuje trodnevnu manifestaciju koja se svake godine održava u Stragarima, između Kragujevca i Topole. Manifestacija “Šumadijski dani šljive” ove godine trajala je do nedelje, 4. avgusta. Otvorena je zvaničnim otvaranjem Ulice šumadijske šljive, gde su tezge sa šljivama postavljene sa obe strane ulice, a avgust je vreme kada su šljivici u punom sjaju.
Tokom manifestacije, posetioci su imali priliku da kupe proizvode ovog kraja, degustiraju razna jela, pića, pite od šljiva i džemove. Za poljoprivrednike su organizovana stručna predavanja, dok su se tokom tri dana manifestacije planirali različiti događaji kao što su Letnje seoske igre, radionice starih zanata, Fijakerijada, defile Fića, Viteške igre i Stragaračko poselo. Pored toga, organizovana je slikarska kolonija “Kroz šljivike i livade”, izbor najlepšeg suvenira sa motivom šljive i proglašenje najlepšeg štanda.
Dani šljive tradicionalno napreduju
Šljiva je ne samo važan deo srpske kulture zbog svog ukusa i istorije, već i simbol narodnih običaja. Čuva se u pesmama, pričama i legendama, a svaka šljiva i kapljica šljivovice predstavljaju deo tradicije i sećanja na prethodne generacije. Mirjana Milenković, direktor Gradske turističke organizacije Kragujevac, ističe da šljiva ima poseban značaj u očuvanju srpske kulturne baštine.
Ove godine, rod šljive je dobar, ali berba je počela mesec dana ranije nego što je uobičajeno. Vremenske prilike su bile nepredvidive, uključujući grad, ali su proizvođači uspeli da postignu dobar rod. Veći deo roda je prodat za inostranstvo, dok je manji deo otišao u preradu i rakiju. Cena šljive u otkupu ostala je ista kao pre deset godina, dok su troškovi proizvodnje višestruko povećani.
Manifestacija pruža odličnu priliku za promociju lokalnih delatnosti, sklapanje poslovnih kontakata, kao i za druženje i uživanje u živopisnom ambijentu. Članice udruženja “Šumadijski opanak” pripremile su bogatu gozbu, služeći tradicionalna jela, slaniše i slatkiše, a takođe se nadmeću u pripremi kolača sa šljivom. Najbolji lovački kulinari spremaju gulaš, dok su za svako veče predviđeni koncerti poznatih narodnih pevača. Organizator manifestacije je Grad Kragujevac.
Izvor: Dobro jutro