Naslovna Poljoprivreda Suncokret i pčele: sve što niste znali

Suncokret i pčele: sve što niste znali

126
0

Na ovom portalu se dosta pokrivaju pčele, a ni suncokret nam nije stran. Međutim, ima nečega što zasigurno niste znali, dragi paori. Dobri ljudi iza portala „Dobro jutro“ su upravo rešili da i nas i vas prosvetle o ovoj temi. Prema tome, saznajmo štogođ novo.

Image by Matthias Böckel from Pixabay

Suncokret može imati na hiljade cvetova!

Broj cvetova u glavici suncokreta može varirati od 500 do 1.200, ali može dostići i 2.000 do 3.000, dok kod krmnih hibrida taj broj može biti čak i do 8.000. Proces cvetanja započinje rano ujutru, između 3 i 4 sata, dok su pčele najaktivnije u periodu od 9 do 11 sati i nakon 17 sati. Cvetanje se odvija u prstenovima, od periferije glavice ka centru, gde svakog dana cveta jedan prsten. Svaki prsten ima 2 do 3 reda cvetova, a ukupno ih ima između 5 i 10 po glavici, što znači da cvetanje jedne glavice traje od 5 do 10 dana.

Cvetovi koji se nalaze na obodu glavice imaju više nektara koji je kvalitetniji u poređenju sa cvetovima u centru. Ovo je posledica činjenice da se nakon oplodnje obodnih cvetova hrana troši na rast semena, ostavljajući manje resursa za proizvodnju nektara u ostalim cvetovima. Glavice suncokreta prate kretanje Sunca tokom dana od istoka ka zapadu, dok se noću vraćaju na istok, a ovaj pokret se nastavlja od početka do kraja cvetanja. Kod ukrasnog suncokreta, cvetanje jedne biljke može trajati čak 30 dana, a ovaj tip suncokreta je selekcionisan da ne proizvodi polen, kako bi se izbegle alergije kod ljudi, već proizvodi samo nektar.

Image by Elżbieta Michta from Pixabay

Boja cveta, smola, temperature

Atraktivnost suncokreta za pčele zavisi od nekoliko faktora, a jedan od najvažnijih je boja cveta. Svetlije nijanse cvetova su privlačnije pčelama od tamnijih. Takođe, količina i kvalitet nektara su presudni. Nektar treba da sadrži određeni nivo šećera, a cvetovi sa kraćom krunicom su pčelama pristupačniji jer njihov usni aparat ima dužinu od 6,46 mm. Ako je krunica cveta previše duga, pčele će manje posećivati te hibride. Miris i prisustvo aromatičnih jedinjenja, kojih ima 20-30, takođe su važni. Pčele mogu osetiti miris ovih jedinjenja na udaljenosti od jednog kilometra.

Prisutnost smole na cvetovima može biti problematična jer se u sušnim uslovima luči više smole. Podsećamo, smola je štetna za pčele jer se lepe za nju i uginu. Optimalni uslovi za oplodnju suncokreta, kao što su umereno vlažno zemljište, relativna vlažnost vazduha od 40-50 procenata ili veća, bez vetra i bez učestalih kiša, takođe odgovaraju pčelama.

Najpogodnije temperature za cvetanje i aktivnosti pčela su:

  • srednje dnevne temperature od 20-25 °C
  • jutarnje od 13-16 °C
  • dnevne od 24-27 °C
  • večernje od 16-20 °C.

U suprotnom, ekstremne vremenske prilike, kao što su suva zemljišta, niski nivo vlažnosti vazduha, topli vetrovi, visoke temperature preko 30 °C, i česte kiše, mogu značajno smanjiti prinos meda. Poslednjih godina, promene klime i ekstremni vremenski uslovi dovode do velikih varijacija u prinosu meda čak i na malim udaljenostima.

Izvor: Dobro jutro