Ove godine, suncokret se suočio sa ekstremnim vremenskim uslovima koji su negativno uticali na njegov razvoj i prinose. Iako je poznat po otpornosti na visoke temperature, više toplotnih talasa ubrzalo je njegov razvoj, što je dovelo do toga da žetva počne tri nedelje ranije nego što je uobičajeno.
Ovo ubrzanje, međutim, nije pomoglo, već je dovelo do smanjenja prinosa, što proizvođači procenjuju na između 30% i 40%. Uz nisku akontnu cenu suncokreta, koja izaziva nezadovoljstvo među poljoprivrednicima, situacija se dodatno komplikuje.
Jovica Nosonjin, poljoprivrednik iz Zrenjanina, završava žetvu suncokreta na svojih 75 jutara zajedno sa svojim unukom, i to po nesnosnim vrućinama. Na njihovim njivama prinos iznosi oko 10 metara po katastarskom jutru, što je za 40% manje u odnosu na prethodne godine.
Iako im moderne mašine, opremljene klimom, olakšavaju rad, finansijski pritisak zbog smanjenih prinosa i troškova otplate nove mehanizacije čini ovu godinu izuzetno teškom. Nosonjin napominje da, iako imaju kombajn sa klimom, sa trenutnim prinosima i cenama nije siguran kako će pokriti troškove, posebno jer imaju još tri godine otplate na mehanizaciju.
Slična situacija je i na imanju Veljka Almažana, gde su prinosi suncokreta smanjeni za trećinu u poređenju sa uobičajenim godinama. Ranija žetva, uzrokovana sušom, stvara dodatne probleme jer zemljište ostaje tvrdo i teško za pripremu za sledeću setvu. Almažan se slaže sa Nosonjinom da trenutna cena suncokreta ne odražava realno stanje na tržištu. Smatra da cena ne bi smela da bude ispod 55 dinara po kilogramu da bi se pokrili troškovi, dok je akontna cena koja im je ponuđena svega 42 dinara.
Gde je suncokret? Evo šta struka kaže
Prema podacima Poljoprivredne stručne službe Zrenjanin, žetva suncokreta u Srednjem Banatu se privodi kraju, iako je tek sredina avgusta. Prinosi se kreću između jedne i po i tri i po tone po hektaru, što je ispod proseka. Nedostatak padavina i ekstremni vremenski uslovi doprineli su tome da suncokret nije mogao da dostigne očekivane prinose. Iako je suncokret posejan na oko 260.000 hektara, konačni rod će biti poznat tek nakon završetka žetve.
Ipak, stručnjaci iz Poljoprivredne stručne službe Zrenjanin uveravaju da će domaće potrebe za suncokretovim uljem biti zadovoljene i ove, kao i sledeće godine, uprkos teškoj sezoni. Ekstremni vremenski uslovi pokazali su se kao ozbiljan izazov za poljoprivrednike, naravno. Ali se, kako navode, očekuje da će suncokret ipak zadovoljiti osnovne potrebe domaćeg tržišta. Poljoprivrednici, međutim, ostaju zabrinuti za svoju budućnost zbog neizvesnosti koja prati promene u klimatskim uslovima i cenovnim politikama.
Izvor: Poljoprivrednik