U Banatu suncokret je krenuo da se žanje u punom obimu, dok se u Bačkoj i Sremu očekuje početak žetve početkom naredne sedmice. Međutim, poljoprivrednici iz Banata nisu zadovoljni prvim rezultatima žetve. Visoke temperature i nedostatak padavina su negativno uticali na zrenje zrna, što je dovelo do preuranjenog sazrevanja i lošeg kvaliteta useva. Prinosi su ispod proseka, a uljarice će imati smanjenu proizvodnju, prema prvim procenama, za čak 40% u odnosu na prošlogodišnju žetvu.
Jančo Palji, zemljoradnik iz Araca, naveo je da su prinosi po jutru suncokreta ove godine bili u rasponu od 700 kilograma do 1,5 tona, što je nezadovoljavajuće s obzirom na nisku akontnu cenu od 40 dinara po kilogramu, koja neće biti dovoljna da pokrije troškove setve. Osim smanjenog prinosa, zrna su sitna i nemaju dovoljnu težinu, što rezultira niskom hektolitarskom masom od 30 do 32, dok bi idealno bilo od 37 do 40.
Bez obzira na to, uljare će prihvatiti rod, ali će iz njega dobiti manje ulja. Suša i tropske temperature ove godine su stvorile velike razlike u kvalitetu useva, čak i između njiva koje se nalaze jedna pored druge. Suncokreti su preuranjeno sazreli, bez obzira na rokove setve, što je dodatno pogoršalo situaciju.
Zašto je banatski suncokret pobacio?
Akontna cena suncokreta iznosi 40,7 dinara sa PDV-om, što je najniža cena u odnosu na okolne zemlje. Na primer, u Bugarskoj je prošle sedmice novi rod suncokreta vredeo 58 dinara bez PDV-a. Cena je u međuvremenu porasla na oko 460 evra po toni. Uprkos tome, kod nas se cena novog suncokreta formira tek nakon žetve, što dodatno otežava situaciju za poljoprivrednike.
Jančo Palji ističe da je ovakva ekstremna klima verovatno glavni razlog za različite prinose na poljima. Ovo je slučaj uprkos tome što suncokret može podneti i sušu i toplotu. On procenjuje da će prinosi suncokreta na drugim poljima biti smanjeni za oko 40% u odnosu na prošlu žetvu.
Palji je nezadovoljan akontnom cenom od 40 dinara po kilogramu. On smatra da bi jedino cena od 50 dinara po kilogramu, uz prinos od tri tone po hektaru i subvencije, mogla da pokrije troškove proizvodnje. Takođe, izražava nezadovoljstvo odnosom uljara prema ratarima. Istakao je da se uljare interesuju samo za sirovinu. A pritom, posebno ističe on, ne učestvuju u procesu proizvodnje. Ovde se razlikuju od šećerana koje poljoprivrednicima obezbeđuju kompletan repromaterijal za setvu šećerne repe i unapred dogovaraju cenu otkupa. Uljare, s druge strane, samo otkupljuju rod od organizatora proizvodnje. Dotični organizatori zadužuju poljoprivrednike za repromaterijal, a zatim rod predaju uljarama i ostvaruju profit kroz izvoz suncokreta.
U zaključku, poljoprivrednici se suočavaju s velikim izazovima ove godine zbog nepovoljnih vremenskih uslova, što je dovelo do smanjenih prinosa i lošeg kvaliteta suncokreta, dok niska otkupna cena dodatno otežava njihov položaj.
Izvor: Dnevnik