Kompanija Sunoko, deo MK Grupe, planira da ove godine preradi preko 1,9 miliona tona šećerne repe u svojim prerađivačkim centrima i proizvede oko 275.000 tona šećera. Prerada šećerne repe već je počela, a peći u šećeranama u Pećincima i Kovačici su aktivirane prošle nedelje, dok se paljenje peći u Vrbasu očekuje tokom ove nedelje.
Uprkos rekordno visokim temperaturama i dugotrajnoj suši, Sunoko namerava da proizvede dovoljnu količinu šećera kako bi podmirio domaće potrebe, ali i omogućio izvoz. Kompanija planira da poveća plasman na tržišta CEFTA i EU, ali to zavisi od visokih prinosa i kvaliteta šećerne repe, što je izazov u sušnim godinama kao što je ova. Generalni direktor Sunoka, Slobodan Košutić, naglasio je da se u poređenju sa drugim ratarskim kulturama, kod šećerne repe očekuje najmanje smanjenje prinosa.
Međutim, istakao je da je ulaganje u sisteme za navodnjavanje ključno za postizanje visokih prihoda po hektaru. „Ulaganje u sisteme za navodnjavanje definitivno je prioritet“, apostrofirao je Košutić. „I pravi veliku razliku kad je u pitanju prihod po hektaru koji poljoprivredni proizvođači mogu da postignu. Navodnjavanje je strateška tema za razvoj srpskog agrara, posebno imajući u vidu posledice klimatskih promena“.
Sunoko procenjuje poširoku proizvodnju; novi podvizi?
Ove godine, šećerna repa je u Srbiji posejana na oko 47.500 hektara. Pritom, Sunoko će preraditi sirovinu sa oko 33.400 hektara. Poljoprivredni proizvođači suočili su se sa brojnim izazovima zbog nepovoljnih klimatskih uslova, posebno zbog bolesti lista koje su pogodile useve. Zbog dugih sušnih perioda, ovogodišnja kampanja prerade šećerne repe počela je ranije nego inače, što je rezultiralo značajnim odbacivanjem lista i sušenjem korena šećerne repe.
Sunoko, uz podršku svog Istraživačko-razvojnog centra, kontinuirano pruža stručnu pomoć svojim partnerima. Na taj način bi se osigurala maksimalna prerada i očuvanje šećerne repe. Kompanija se ponosi time što svojim kooperantima nudi najbolje uslove ugovaranja proizvodnje šećerne repe. Dodatni detalji za ugovaranje za 2025. godinu biće poznati u septembru.
Izvor: AgroTV