Suša koja je pogodila Srbiju izazvala je ozbiljne posledice po poljoprivrednu proizvodnju i stočni fond, zbog čega je u pojedinim opštinama, poput Gornjeg Milanovca i Sjenice, proglašena vanredna situacija. Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije izjavio je da će suša negativno uticati na stočni fond, smanjenje prinosa mleka i kilaže stoke, što će dalje dovesti do smanjenja ponude mesa na tržištu. To će dodatno pogoršati već postojeći hronični manjak na tržištu.
Stanić je ukazao na konstantan problem sa smanjenjem stočnog fonda u Srbiji, osim u živinarstvu koje se drži stabilno. Potrošnja svinjetine u Srbiji, kao i u celoj Evropi, veća je od potrošnje govedine. Međutim, Srbija mora da uvozi žive svinje jer ih nema dovoljno za domaći uzgoj. Nedostatak sirovina na domaćem tržištu primorava prerađivače da uvoze meso za proizvodnju prerađevina poput kobasica, jer domaći stočni fond ne može da zadovolji potrebe za sirovinama.
Suša je posebno teško pogodila poljoprivrednike u severnoj Vojvodini, gde je prepolovila prinose kukuruza. Ova žitarica je jedan od glavnih izvoznih proizvoda Srbije, ali su sada polja kukuruza vidno oštećena, sa sasušenim stabljikama, što će rezultirati značajnim padom prinosa. Očekuje se da će doći do smanjenja količine poljoprivrednih sirovina ne samo kod kukuruza, već i kod drugih ratarskih kultura.
Da li se da sanirati stanje koje je suša izazvala?
Situacija sa smanjenim prinosima već sada utiče na povećanje cena osnovnih poljoprivrednih proizvoda. Proizvodnja povrća je takođe pogođena, a mala poljoprivredna domaćinstva, koja snabdevaju pijace, beleže smanjenje prinosa i do 50%. To dovodi do rasta cena ovih proizvoda, što dodatno opterećuje prosečnog potrošača u zemlji.
Stanić je podsetio da Srbija nije imala ovako ozbiljnu sušu od 2012. godine. Dodao je kako se postavlja pitanje kakve će cene na tržištu biti u narednom periodu. Prognoze meteorologa ukazuju da će i septembar biti sušan, što dodatno otežava situaciju. Iako se ne očekuje drastičan rast cena koji bi učinio proizvode nepristupačnim za prosečnu platu, ipak će doći do poskupljenja. U slučaju potrebe, Srbija će morati da se snabdeva poljoprivrednim proizvodima iz uvoza kako bi zadovoljila domaće potrebe i ublažila posledice suše na tržištu.
Celokupna situacija predstavlja veliki izazov za poljoprivredni sektor u Srbiji, koji se suočava sa smanjenim prinosima, rastućim cenama i potrebom za uvozom kako bi se očuvala stabilnost tržišta i snabdevanje osnovnim prehrambenim proizvodima.
Izvor: AgroTV