Miroslav Matković, predsednik Udruženja poljoprivrednika Subotice, izneo je zabrinutost zbog teške suše koja je već uništila kukuruz posejan posle 15. aprila. On je naveo da će suša značajno smanjiti prinos i kukuruza koji je posejan ranije, jer bez vlage nije moguće formirati kvalitetno zrno. Posledice nedostatka vlage već su vidljive u obliku usahlih zrna.
Matković je istakao da su neki prerađivači kukuruza i proizvođači stočne hrane ponudili poljoprivrednicima terminske ugovore za kukuruz po ceni od 18 dinara po kilogramu sa uračunatim porezom na dodatu vrednost (PDV). Međutim, u uslovima elementarne suše, poljoprivrednicima je teško garantovati isporuku ugovorene količine. Ukoliko ne uspeju da ispune ugovorne obaveze, poljoprivrednici su dužni da plate penale. Drugim relima, dužni su da pokriju razliku u ceni za neisporučenu količinu kukuruza. Naravno, ovo dodatno otežava njihovu situaciju.
Poljoprivrednici koji su ove godine terminski ugovorili prodaju pšenice i uljane repice takođe su suočeni sa gubicima. Matković je naveo da su ti poljoprivrednici izgubili nekoliko dinara po kilogramu jer je cena u vreme žetve bila veća od one ranije ugovorene. Zbog ovakvih okolnosti, Matković apeluje na državu da pomogne poljoprivrednicima.
„Ne da imamo kukuruz, aman!“
Matković predlaže da država poveća otkup pšenice za robne rezerve sa trenutno predviđenih 30.000 tona na 300.000 tona, po ceni od oko 26 dinara po kilogramu. Ovim bi se većem broju poljoprivrednika omogućilo da prodaju svoju pšenicu po prihvatljivoj ceni. A to bi bilo povoljnije od trenutne tržišne cene od oko 21 dinar po kilogramu.
Uz povećanje kvote za otkup pšenice, Matković ističe da bi trebalo proširiti i mrežu otkupnih mesta. Kao primer, on navodi da je najbliže otkupno mesto za proizvođače iz okoline Subotice udaljeno 60 kilometara i nalazi se u Somboru. Ovaj logistički problem povećava troškove transporta pšenice do otkupnih mesta, što smanjuje prihvatljivu cenu od 26 dinara po kilogramu, jer dodatni troškovi transporta opterećuju poljoprivrednike.
Suša je ove godine ozbiljno ugrozila poljoprivrednu proizvodnju u Subotici, a trenutna situacija zahteva hitnu intervenciju i podršku države. Povećanje otkupa pšenice i proširenje mreže otkupnih mesta mogu pomoći poljoprivrednicima da prevaziđu trenutne izazove i smanje gubitke uzrokovane sušom i nepovoljnim tržišnim uslovima. Matković naglašava da je ovakva pomoć ključna za očuvanje poljoprivredne proizvodnje i stabilnosti na tržištu žitarica. Ovo je posebno tačno u teškim godinama kao što je ova.
Izvor: Poljoprivrednik