Naslovna Poljoprivreda Suzbijanje moljca paradajza u Jablaničkom okrugu – evo šta treba da uradite!

Suzbijanje moljca paradajza u Jablaničkom okrugu – evo šta treba da uradite!

194
0

Na području Jablaničkog okruga, usevi paradajza u plasteničkoj proizvodnji nalaze se u fazi razvoja i sazrevanja plodova, zavisno od vremena rasađivanja. Feromonske klopke postavljene u proizvodnim objektima za praćenje paradajzovog moljca (Tuta absoluta) beleže izuzetno visoke brojnosti odraslih jedinki. Ova štetočina uzrokuje oštećenja na listovima i plodovima zbog ishrane larvi. Trenutno su prisutni svi razvojni stadijumi moljca, što je rezultat visokih temperatura koje pružaju povoljne uslove za njegov razvoj i preklapanje generacija.

Izvor: Ing Nicholas Scandolo – zvanični Instagram profil

Plastenička proizvodnja: hemijski i nehemijski tretmani

S obzirom na široku zastupljenost plasteničke proizvodnje paradajza u regionu i povoljne uslove za razvoj moljca, neophodno je kontinuirano sprovoditi sve raspoložive mere zaštite kako bi se izbeglo prenamnoženje i teškoće u kontrolisanju štetočine. Hemijsko suzbijanje moljca može se postići primenom sledećih insekticida:

  • Zakon (aktivna materija hlorantraniliprol) u količini 200 ml/ha, sa karencom od 1 dana.
  • Ampligo 150 ZC (aktivne materije hlorantraniliprol i lambda-cihalotrin) u količini 0,4 l/ha, sa karencom od 3 dana.
  • Sever 095 SG (aktivna materija emamektin-benzoat) u količini 1,5-2 kg/ha, sa karencom od 3 dana.
Izvor: Agrosava

Pored hemijskih mera, održavanje higijene useva i uništavanje biljaka spontane flore u blizini plastenika je od ključne važnosti. Nepesticidne mere uključuju postavljanje klopki za masovno izlovljavanje imaga, postavljanje insekatskih mreža na ulazima i otvorima za provetravanje, pravljenje predulaza u plastenike, te sakupljanje zaraženih listova i plodova i njihovo iznošenje iz plastenika radi uništavanja.

Osim paradajzovog moljca, u usevima je trenutno prisutna i potreba za zaštitom od grinja. Štaviše, grinje poput Panonychus ulmi i Tetranychus urticae su posebno prisutne, mahom zbog vrlo visokih temperatura. Ove temperature ubrzavaju razvoj grinja, što dovodi do intenzivnijeg napada. Za suzbijanje grinja, po potvrdi njihovog prisustva, preporučuje se primena akaricida Kanemite 15 SC (aktivna materija acekvinocil) u količini 1-1,2 l/ha, sa karencom od 7 dana. Hemijske mere zaštite najbolje je primenjivati u večernjim satima zbog visokih dnevnih temperatura.

Izvor: AgroTV