11343332030786304548

Tritikale: da ga sejete!

Link kopiran u privremenu memoriju!

Tritikale predstavlja hibrid pšenice i raži koji je prvi put stvoren i uzgaja se širom sveta od 1969. godine. Godišnje se poseje na više od 4 miliona hektara širom sveta, a sa tih polja se ubere oko 17 miliona tona zrna. Inženjer poljoprivrede Dobrivoje Popović, dugogodišnji savetnik za ratarstvo iz Kragujevca, tvrdi da je ova žitarica ključna za budućnost.

„Savremene sorte su izuzetno otporne na patogene, dobro podnose sušu i niske temperature. Uspevaju na siromašnim zemljištima. Optimalni rok setve je polovina oktobra, ali je tolerantan na rokove,“ veli Popović.

Image by etheriel from Pixabay

U nastavku izjave, dodao je da je obrada zemlje za tritikale ista kao za pšenicu. „Ali, bolje prezimljava od pšenice i bolje podnosi naglo otapanje snega i pojavu ledene kore. Intenzivno se bokori, ima ubrzani prolećni porast, zbog čega nema korova. Seje se na dubinu od 3 do 6 centimetara. Ima izuzetno aktivan enzim alfoamilazu, koji služi za hidrolizu skroba, pa ga ne treba veštačku dodavati, kao kod kukuruza. Zbog svih prednosti smatram je biljkom budućnosti,“ naglašava on.

Zašto baš tritikale?

Godišnje se u Šumadiji sadi tritikale na približno 2.000 hektara, od ukupno 23.000 hektara obradivih površina. Prema informacijama FAO iz 2014. godine, Srbija je zauzela visoko 18. mesto u proizvodnji tritikalea, sa žetvom sa oko 22.000 hektara. Od tada, taj broj se udvostručio.

Image by Henryk Niestrój from Pixabay

„Značajno povećanje oranica pod tritikaleom u Srbiji došlo je posle pojave domaćih sorti. U Centru za strna žita iz Kragujevca nastale su neke od najpoznatijih sorti. Prosečan prinos po hektaru je od 7,5  do 8 tona. Ima veliki potencijal rodnosti, koristi se i za ljudski i za stočnu hranu,  i ima veliku hranljivu vrednost. Zelena masa se koristi kao seno ili za silažu. Preradom se dobija bioetanol, koristi se u industriji alkoholnih pića i piva, za pravljenje brašna,“ apostrofirao je Popović.

Brašno od tritikalea, namenjeno ljudskoj ishrani, ima niži kvalitet u poređenju sa pšeničnim brašnom, ali proizvodi kao što su testenine su bogatiji hranljivim sastojcima. Popović preporučuje optimalan odnos od 30 prema 70 u kombinaciji sa pšeničnim brašnom.

Izvor: Dobro jutro

Tagovi