Tokom letnjih meseci, određene namirnice predstavljaju veći rizik za trovanje hranom, uključujući meso, mleko, posebno nepasterizovano, jaja, neoprano voće i povrće, kao i sokove od njih. Takođe, trovanje može izazvati sirovo brašno, navodi infektolog Saša Božović. Uz to, majonez često može biti uzročnik trovanja hranom. Uobičajeni slučajevi trovanja hranom tokom leta uključuju trovanje sladoledom, kao i trovanje na slavljima, naročito svadbama, gde su kremaste torte od jaja čest izvor problema. Božović dodaje da su učestali slučajevi trovanja burekom, bez obzira na to da li je reč o siru ili mesu.
Kod bakterijskih toksi infekcija, odnosno trovanja hranom, period inkubacije može biti vrlo kratak, često svega nekoliko sati. Kada dođe do porodične epidemije u kratkom vremenskom roku, mikroorganizmi koji se brzo prenose su često odgovorni. Tokom leta je prisutno mnogo virusa koji izazivaju stomačne tegobe, a uzrok trovanja hranom se utvrđuje analizom stolice obolelih. Klinička slika obolelih sa stomačnim tegobama, bilo da je uzrok virus ili bakterija, uglavnom je slična i uključuje simptome poput mučnine, povraćanja, bolova u stomaku, dijareje, ponekad sa temperaturom, a ponekad bez nje.
Kako sanirati trovanje?
Božović naglašava da putevi prenošenja stomačnih infekcija mogu biti različiti. Infekcije se mogu prenositi putem vode, što dovodi do hidričnih epidemija kada oboli veliki broj ljudi. Takođe, infekcija se može preneti putem zaražene hrane, prljavih ruku ili predmeta koje su dotakle obolele osobe. Često je kuhinjsko osoblje nosilac infekcije, pri čemu oni sami mogu biti bez simptoma, ali prenose bakterije, uključujući salmonelu. Stoga su sanitarni pregledi od izuzetnog značaja.
Terapija za trovanje hranom najčešće uključuje rehidrataciju, odnosno nadoknađivanje izgubljene tečnosti zbog povraćanja i dijareje. Antibiotici se izbegavaju osim u slučaju ozbiljnih kliničkih slika ili kod osoba sa drugim zdravstvenim problemima. Kada je reč o bakterijskoj infekciji, antibiotici se primenjuju, a dijagnoza se potvrđuje laboratorijskim analizama. Kod bakterijske infekcije, obično su prisutni visoki leukociti sa predominacijom određene vrste granulocita ili neutrofila, kao i povišen C-reaktivni protein (CRP), koji može dosegnuti nekoliko stotina u slučaju bakterijske infekcije, dok je kod virusnih infekcija CRP obično do 40. Ove vrednosti mogu posredno ukazati na uzrok infekcije.
Božović ističe da trovanja hranom generalno prolaze bez komplikacija u većini slučajeva. Iako simptomi mogu biti neugodni, adekvatna briga i tretman omogućavaju brzo oporavak. Preventivne mere, uključujući pravilno rukovanje hranom i održavanje higijene, ključne su za smanjenje rizika od trovanja hranom tokom leta.
Izvor: AgroTV