Trulež jezgra ploda leske izazivaju fitopatogene gljive, od kojih je najagresivnija Nematospora coryli. Ova bolest uzrokuje značajne štete u zasadima leske, posebno jer se simptomi često prepoznaju kasno, tek tokom čišćenja plodova. Gljiva deluje kao saprofit, ali ulaskom kroz rane ili ubode insekata prelazi u parazitsku fazu. Zaraženi plodovi postaju sitni, deformisani, a jezgro poprima tamnu ili crnu boju i kiselkasto-gorki ukus, čineći plod neupotrebljivim za ishranu. Ako zaraza nastupi u ranoj fazi razvoja ploda, tokom maja ili juna, plodovi propadaju potpuno, postaju prazni i šuplji.
Najveći prenosioci zaraze su stenice i lešnikov žižak, čiji ubodi omogućavaju sporama gljiva da prodru u plod. Dve vrste stenica su posebno opasne: braon mramorasta (Haliomorpha halys) i povrtna (Nezera viridula). Stenice se pojavljuju već u maju i ostaju aktivne sve do okoštavanja ljuske ploda, što zahteva kontinuiranu zaštitu tokom celog leta. Preventivne mere truleži jezgra leske uključuju suzbijanje stenica insekticidima na bazi deltametrina ili lambda-cihalotrina, kao što su “decis”, “expert” i “karate zeon”. Ovi insekticidi deluju na obe vrste stenica, a cilj je smanjenje populacije štetočina kako bi se smanjila mogućnost zaraze leske.
Tretiranje leske protiv truleži
Simptomi zaraze gljivom Nematospora coryli postaju vidljivi tek kada je već kasno za zaštitu. Na ljusci ploda može se uočiti žućenje koje prelazi u smeđu boju, dok unutar ploda jezgro truli. Zbog toga je ključna preventiva, koja uključuje zaštitu biljaka u tri do četiri navrata tokom vegetacije. Za tretiranje se koriste fungicidi na bazi bakra, kao što su kaptan, ortocid, ronilan i svič, koji se primenjuju prema uputstvima proizvođača. Ovi tretmani smanjuju mogućnost zaraze i osiguravaju bolji prinos.
Pored Nematospora coryli, trulež jezgra mogu izazvati i druge gljive poput Sclerotiniae coryle i Monilinie fructigenae. One dodatno komplikuju situaciju u zasadima, ali pravilna agrotehnička praksa, redovno praćenje i pravovremeni tretmani insekticidima i fungicidima mogu značajno smanjiti gubitke. Gljive se razmnožavaju pupljenjem poput kvasca, a zaraza se širi kroz ubode štetočina ili mehaničke povrede na plodu. U osnovi uspešne borbe protiv truleži jezgra lešnika leže redovne preventivne mere zaštite i pažljiva kontrola uslova u voćnjaku.
Izvor: Dobro jutro