Udruženje žena „Sačuvajmo selo“ iz Priboja uspešno je otpočelo realizaciju svog 33. projekta na osnaživanju žena sa sela. Partner Udruženja je ovaj put bila SWG grupacija za regionalni ruralni razvoj u Jugoistočnoj Evropi.
Projekat koji Udruženje realizuje obuhvata predavanja i praktičnu primenu novih znanja i tehnologija za članice udruženja iz različitih oblasti, poput stočarstva, poljoprivrede i prerade voća. Projekat ima cilj da pospeši razvoj seoskog turizma koji je od ove godine novi fokus Udruženja „Sačuvajmo selo“.
Poboljšanje položaja žena na selu
Projekat je otpočeo interaktivnim predavanjima doktora veterinarske medicine Roberta Šipoša. Uvaženi gost je svoje iskustvo dugo četvrt veka kombinovano sa novim tehnologijama, merama i praktičnim znanjima, preneo članicama udruženja. „Čini mi se da smo uspeli na neki pitak i za ove žene blizak način, da odgovorimo na pitanja i izazove sa kojima se one susreću u svojoj proizvodnji. Da prezentujem naučno-tehnološka rešenja i primenu novih mera u stočarstvu. Da upozorim na tradicionalne greške koje se u našim predelima prenose sa kolena na koleno i zbog kojih su inače najčešće u riziku u svojoj stočarskoj proizvodnji,“ istakao je dr Šipoš. „Naročito smo dali akcenat na govedarstvo, jer većina žena ovde upravo proizvodi mleko i telad. I tu su najveći i najskuplji gubici zbog grešaka koje su produkt nasleđenih praksi i mera. Uz govedarstvo dotakli smo se ovčarstva i kozarstva. Obradili smo i živinarstvo i svinjogojstvo.“
Malina Stanojević predsednica UŽ. „Sačuvajmo selo“, iskoristila je priliku da se zahvali SWG fondaciji. Tokom svoje izjave posebno je istakla značaj ovog projekta koji omogućava nova znanja ženama u kompletiranju ponude u poljoprivrednoj i stočarskoj proizvodnji u svojim domaćinstvima. Sve je to, kako je izjavila, u funkciji programskih ciljeva za razvoj seoskog turizma u opštini Priboj.
Uz edukacije u oblasti proizvodnje i prerade voća, projektom je planirana i još jedna, po redu poslednja aktivnost. Ona se tiče predavanja o razvoju seoskog turizma, prednostima seoskih domaćinstava u predelima netaknute prirode, mapiranju, kategorizaciji i specifičnim izazovima sa kojima se suočavaju domaćinstva kada otpočinju proces razvoja seoskog turizma u ovim ruralnim delovima Srbije.
Izvor: PPMedia