11343332030786304548

Ukrajinska malina (i kako njena cena može uticati na promet srpske)

Link kopiran u privremenu memoriju!

Otkupljna cena malina tokom sezone mogla bi porasti zbog prepolovljenog ovogodišnjeg roda, prema prvim procenama struke.

Image by Katharina N. from Pixabay

Zaključak je donet na sastanku kojem su prisustvovali predstavnici Udruženja proizvođača maline „Vilamet“ i nekoliko većih otkupljivača, na poziv ministra poljoprivrede Aleksandra Martinovića. Martinović je istakao da je ovogodišnji rod maline podbacio, prema nekim procenama čak za 50%, što čini povećanje cene realnim.

Različite cene su bile u opticaju, od 300 do 400 dinara, ali je teško precizirati tačan iznos. Kolika će cena biti, zavisi od mnogih faktora, uključujući cene koje će ponuditi Ukrajinci. Prema informacijama „Politike“, izvozna cena domaće maline je 5,5 evra, što podstiče očekivanja proizvođača za bolji tretman od trenutne otkupne cene od 250 dinara po kilogramu. Međutim, ugovori još nisu finalizovani, a pitanje je koliko će ih strani kupci poštovati.

Image by Couleur from Pixabay

Nema jasnih naznaka kolika će biti konačna cena. Deo robe možda će se prodati po višim cenama do avgusta, dok Ukrajinci ne objave svoje cene. Stručnjak za svetsko tržište ističe da strani kupci često pokušavaju da snize cenu srpske maline, koja je najkvalitetnija i ima najbolje organizovan sistem.

Malina ne donosi zaradu hladnjačarima

Budućnost domaćeg malinarstva zavisi od troškova rada u malinjacima. Srbija je izgubila prednost jeftine radne snage, dok su u Moldaviji i Ukrajini troškovi znatno niži. Ukrajinci, u ratnim uslovima, uzgajaju malinu sa minimalnim troškovima i prodaju je Poljacima za reeksport.

Foto: Freepik

Hladnjačari u Srbiji nemaju velike zarade, sa profitnim stopama od 1,5% do 5%, što ukazuje na finansijske izazove u otkupu maline. Ako se ne ponudi viša cena proizvođačima, sledeće godine možda neće biti maline. Već sada se oseća manjak na tržištu.

Ministar Martinović je naglasio da ovogodišnji prinos nije zadovoljavajući, što opravdava povećanje cene. Planiran je još jedan sastanak u Arilju kako bi se razmotrile cene na evropskom tržištu i odlučilo o mogućem povećanju otkupne cene.

Foto: Pixabay

Više od 50% maline iz Srbije ide u izvoz. Malinarstvo je za Vladu Srbije strateška grana poljoprivrede koja pomaže u zadržavanju mladih ljudi u zapadnoj Srbiji, čime se doprinosi demografskoj stabilnosti i bezbednosti zemlje.

Izvor: AgroTV

Tagovi