Naslovna Moderni agrar i savremena tehnologija Ulaganja u solarnu energiju i instalacija solarnih panela: malo eko-agrara za vas

Ulaganja u solarnu energiju i instalacija solarnih panela: malo eko-agrara za vas

66
0

MI volimo solarnu energiju, VI volite solarnu energiju, SVI vole solarnu energiju. Hajde da vidimo kako i šta ima novo na tom konkretnom polju.

Image by HarmvdB from Pixabay

Pokrajina investira u solarnu energiju

Na konkursu Pokrajinskog sekretarijata za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj, izdvojeno je 10 miliona dinara za sufinansiranje nabavke opreme za proizvodnju električne energije, namenjene pokretanju pumpi za navodnjavanje na poljoprivrednim gazdinstvima. Ova sredstva dobilo je 13 poljoprivrednih gazdinstava sa teritorije Novog Sada, Srbobrana, Rume, Žitišta, Zrenjanina i Pećinaca.

Sekretar Bojan Vranjković najavio je da će u narednom periodu i javne ustanove moći da apliciraju za sredstva za primenu obnovljivih izvora energije i ugradnju kotlova sa većim stepenom korisnog dejstva. Takođe, lokalne samouprave će imati priliku da konkurišu za sredstva namenjena razvoju saobraćaja i putne infrastrukture. Ove inicijative deo su širih napora da se unapredi energetska efikasnost i podrži održivi razvoj u Vojvodini. Očekuje se da će ove mere doprineti smanjenju troškova energije i povećanju produktivnosti u poljoprivredi, kao i poboljšanju kvaliteta javnih usluga i infrastrukture.

Photo by Derek Sutton on Unsplash

Zašto bi domaćinstva u Srbiji trebalo da porazmisle o solarnim sistemima

Postati kupac-proizvođač električne energije (prozjumer) kroz instalaciju solarne elektrane na krovu porodične kuće zahteva ispunjenje određenih preduslova kako bi investicija bila što isplativija. Ključni koraci uključuju izračunavanje godišnje potrošnje struje, odabir adekvatne jačine solarne elektrane na osnovu potrošnje, osiguranje energetske efikasnosti kuće, te izbor odgovarajuće opreme. Fotonaponski paneli, inverter, merni orman, i baterija (opciono) predstavljaju osnovnu opremu potrebnu za rad solarne elektrane.

Važno je da krov na kojem će biti postavljeni paneli bude ispravan, stabilan, orijentisan ka jugu, jugoistoku ili jugozapadu, te da ima idealan nagib od 34-35 stepeni. Pribavljanje ispravnih električnih instalacija, poput automatskih osigurača i gromobranske instalacije, takođe je neophodno pre početka postavljanja solarne elektrane.

Photo by Kindel Media: https://www.pexels.com/photo/a-person-in-black-shirt-holding-a-solar-panel-while-standing-on-the-roof-9875441/

Veličina solarne elektrane koja je potrebna domaćinstvu određuje se na osnovu potrošnje struje u prethodnih 12 meseci, s akcentom na potrošnju u višoj tarifi. Proračun se može olakšati korišćenjem alata poput Solarni kalkulator, koji omogućava budućim prozjumerima da izračunaju potrebnu snagu elektrane i potrebnu površinu krova.

Procedura ulaska u sistem prozjumera obuhvata tri koraka:

  • izgradnju solarne elektrane
  • prilagođenje mernog mesta
  • zaključivanje ugovora o potpunom snabdevanju sa neto merenjem.

Ova procedura traje do mesec dana. Sama investicija je najisplativija za domaćinstva s velikom potrošnjom struje, posebno ako su prethodno unapredili energetsku efikasnost objekta.

Image by Leonie Cridland from Pixabay

Isplativost solarne elektrane zavisi od sopstvene potrošnje i cene struje. Period povratka investicije varira od šest do devet godina, u zavisnosti od veličine elektrane.

Izvori: AgroFin, AgroTV