Žetva suncokreta u Srbiji privodi se kraju, a zbog sušnih uslova očekuje se da će prinosi biti manji za 10 do 15% u odnosu na desetogodišnji prosek. Dr Vladimir Miklič, rukovodilac Odeljenja za suncokret pri Institutu za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu, navodi da trenutna otkupna cena suncokreta iznosi 37 dinara po kilogramu, što je niže u poređenju sa prethodnim godinama. Ipak, površine pod ovom kulturom nastaviće da rastu jer je suncokret otporniji na klimatske promene od ostalih poljoprivrednih kultura.
Miklič ističe značaj domaće industrije ulja, koja bi mogla da preradi i tri puta veću količinu suncokreta od trenutne proizvodnje. Suncokret je ključni izvozni proizvod Srbije jer se prerađuje u ulje koje se dalje izvozi, za razliku od drugih kultura koje se uglavnom izvoze u sirovom obliku. Iako su ovogodišnji prinosi manji, otkupna cena neće rasti. Samim tim će profitirati samo oni proizvođači koji ostvare prinose veće od tri i po tone po hektaru.
Cena suncokreta: činjenice i spekulacije
Ulaganja u proizvodnju suncokreta poslednjih godina značajno su povećana, dok se ranije veća pažnja posvećivala kukuruzu. Miklič predviđa da će za desetak godina navodnjavanje postati neophodno za uzgoj ove kulture. Trenutno, površine pod suncokretom u Srbiji dostižu između 270.000 i 280.000 hektara, a taj broj bi mogao da nastavi da raste uprkos padu otkupne cene. Cena suncokreta može blago porasti za dva do tri dinara do kraja sezone.
Što se tiče tvrdnji poljoprivrednika da je cena suncokreta u Srbiji niža nego u regionu i da otkupljivači dogovaraju cene, Miklič te tvrdnje demantuje, ističući da nema dokaza o takvim dogovorima. Kao primer, navodi Rumuniju, gde je cena suncokreta slična ili čak nešto niža nego u Srbiji. Velika prednost Srbije leži u snažnom prerađivačkom sektoru, koji je moderan i ima velike kapacitete. Naime, on omogućava proizvodnju od 700.000 do 750.000 tona ulja u dobrim godinama. Treba istaći da je to tri puta više nego što je domaća potrošnja.
Miklič dalje napominje da suša nije pogodila samo Srbiju, već i celu Evropu, koja je najveći proizvođač suncokreta. Zbog te suše, kao i sukoba između Rusije i Ukrajine, koji su najveći globalni proizvođači, može doći do nestašice ulja na svetskom tržištu. Ipak, u Srbiji ne postoji bojazan od nestašice ulja, s obzirom na snažnu proizvodnju i izvozne kapacitete.
Izvor: AgroTV