11343332030786304548

Uljana repica zadovoljava proizvođače

Link kopiran u privremenu memoriju!

Uprkos teškoj godini, uljana repica na oranicama Imrea Gortve u Poljanicama tik nadomak Bečeja odličnog je kvaliteta. Samim tim je žetva ove ratarske kulture i pšenice protekla baš onako kako je zadovoljni domaćin i želeo. Prinos uljane repice je oko 22-23 metra po jutru, odnosno blizu četiri tone.

Imre Gortva iskreno priznaje da nije očekivao ovako dobar prinos, posebno s obzirom na uporedne rezultate tokom godine. On veruje da je većina uspeha delo prirode, dok ljudski faktor čini samo 5 do 10 odsto. Naglašava da je uljana repica biljka koja zavisi od mehanizacije i smatra da su izabrali pravi dan za žetvu. Prinos i trenutak košenja su rezultat kombinacije ljudskog rada, tehničke opreme i primenjene tehnologije.

Uljana repica odabrana „pod pritiskom“

Međutim, Gortva napominje da je ovogodišnja žetva uljane repice podbacila za oko 30 odsto, dok cena na tržištu konstantno pada, što stvara neizvesnost među poljoprivrednicima u pogledu izlaska iz finansijskih poteškoća i problema u agraru.

U Srbiji se sve više uzgaja uljana repica, a površine pod ovom biljnom kulturom se šire. Međutim, poljoprivrednici iz opštine Bečej, kako kaže naš sagovornik, su ovu kulturu odabrali pod pritiskom.

„Ako pričamo o okopavinama, nesigurne su, soja je prethodnih godina kod uljarica podbacila ponekad 50 i 60%. Uljana repica je ozimna kultura, a zimske vlage nekako spašavaju rod i ako ne bude baš vrhunski, on je tu. Ovog momenta je cena negde oko 400 do 420 evra po toni, što se isplativosti tiče nije baš na nekom nivou. Sa tom cenom ćemo stići do neke zarade do 200 evra po hektaru“, navodi Gortva.

Žetvu pšenice naš domaćin je započeo skromno. Prinosi su, objašnjava, solidni, ali dodaje da su padavine u prethodnom periodu pomogle okopavinama, dok su pšenici naštetile.

„Završili smo sa pivarskm ječmom, nakon čega smo imali žetvu semenske i merkantilnu pšenice. Nadam se da ovu godina, koja je osrednja, nećemo završiti sa gubicima. Cena pšenice je katastrofa. Veoma sam razočaran. Ova godina je prelila čašu i kap fali da nestane primarni agrar“, naglasio je.

Photo by Jānis Beitiņš on Unsplash

U nastavku izjave, Gortva je apostrofirao da domaće tržište malo više vrednuje seljaka nego međunarodno. On primećuje da je globalna proizvodnja pšenice u opadanju, ali da Srbija ima zlatne rezerve i zlatne ljude, te nećemo oskudevati u hrani.

Izvor: Dobro jutro

Tagovi