11343332030786304548

Uništeno preko 2.000 hektara šume

Link kopiran u privremenu memoriju!

JVP ,,Vojvodinašume” već danima procenjuje štetu na terenu, a prema poslednjim informacijama uništeno je preko 2.000 hektara šume.

„Konačan obim štete možda i veći“

Ako se obim  šteta i činjenica da evidentiranje oštećenih šuma još traje uzmu u obzir, „Vojvodinašume“ ističe da su štete u šumama Južnobačkog okruga do sada konstatovane na 1.300 hektara. Ukupna šteta, koja uključuje i delimična oštećenja šumskih sastojina, prelazi 2.000 hektara.

Izvor: Pixabay

Na području Srema nisu konstatovane totalne štete. Međutim, veliki broj stabala, uglavnom hrasta lužnjaka, je oboren. Hrastovi, treba naglasiti, su bili nepravilno raspoređeni na širem području od oko 15.000 hektara. Kako naglašavaju iz „Vojvodinašume“, ovo su preliminarni podaci, a evidencija šteta je još uvek u toku.

Štete koje su nastale tokom prethodne superćelijske oluje manifestovale su se u vidu vetroloma, vetroizvala i vetrosavijanja stabala. Evidentiranje nastalih šteta radi se svakodnevno koristeći sve raspoložive resurse. Posebno su se koristile visokotehnološke bespilotne letelice opremljene kamerama visoke rezolucije za najadekvatnije moguće, kompletno evidentiranje štete. „Do sada je evidentirano 450 hektara  potpune štete. Ali  snimanje terena još uvek traje, pa  će konačan obim sigurno  biti i veći”, saopštili su predstavnici “Vojvodinašume”.

Izvor: Pixabay

Šume podjednako pogođene kao polja, voćnjaci i povrtnjaci

Šteta u šumskim područjima AP Vojvodine predstavlja samo jedan presek ukupne štete na teritoriji Srbije. Sem šumskih atara, superćelijska oluja proprađena gradom je nanela primetnu štetu na mnogim poljoprivrednim gazdinstvima. U vojvođanskim opštinama Inđija i Srbobran su formirane komisije za procenu štete, dok se slično postupalo u Trsteniku i Kraljevu, pogotovo nakon grada koji je devastirao voćnjake i povrtnjake. Opština Arilje je proglasila vanrednu situaciju u tri naselja, gde je prijavljena stoprocentna šteta na lokalnim malinjacima.

Šteta počinjena tokom trajanja oluje imaće značajni ekonomski uticaj na našu zemlju. Po rečima agroegonomiste Milana Prostrana, šteta se procenjuje u milijardama i može dovesti domaću poljoprivredu do bankrotstva.

Izvor: AgroFin

Pogledajte i: Šteta od nevremena može dovesti poljoprivrednike u bankrot

Tagovi