11343332030786304548

Usevi ozimih kultura – kako im prići u ovom periodu?

Link kopiran u privremenu memoriju!

Na teritoriji Zlatiborskog okruga usevi ozime pšenice i ječma trenutno se nalaze u različitim fazama razvoja, zavisno od vremena setve. Faze razvoja se kreću od nicanja do četiri razvijena lista (BBCH 10-14). Zbog nedostatka vlage u oraničnom sloju, setva je u mnogim slučajevima bila pomerena sve do sredine novembra.

Raphael Rychetsky Li9jfuhqfoy Unsplash
Photo by Raphael Rychetsky on Unsplash

Vizuelni pregledi parcela sa gde su usevi već ponikli pokazali su prisustvo krilatih i beskrilnih biljnih vaši (Aphididae) na do 6% biljaka, kao i cikada vrste Psammotettix alienus u brojnosti od 1-2 jedinke po kvadratnom metru. Ove štetočine mogu naneti direktne štete sisanjem biljnih sokova, dok su indirektne štete još ozbiljnije jer deluju kao vektori fitopatogenih virusa. Infekcija virusima posebno je destruktivna u ranim fazama razvoja useva, što zahteva pažljivo praćenje. Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje redovan pregled parcela kako bi se pravovremeno utvrdilo prisustvo i brojnost ovih štetočina.

Lisne vaši i usevi (i drugi problemi)

Trenutno, registrovana brojnost lisnih vaši je ispod praga štetnosti, koji u ovoj fazi iznosi 10% biljaka naseljenih jednom ili više vaši. Slično tome, broj cikada je takođe ispod praga štetnosti, koji iznosi 5 jedinki po kvadratnom metru. Zbog ovakvog stanja, hemijske mere zaštite za sada nisu preporučene. Prognoza nižih temperatura i jutarnjih mrazeva u narednim danima doprineće daljem smanjenju brojnosti i aktivnosti ovih štetočina.

Michael Held Wb65rgsihmu Unsplash
Photo by Michael Held on Unsplash

Što se tiče drugih potencijalnih problema, prisustvo poljskog miša (Apodemus sylvaticus) i poljske voluharice (Micotus arvalis) za sada nije zabeleženo, kao ni prisustvo biljnih bolesti. Međutim, poljoprivrednicima se savetuje da redovno obilaze useve i prate brojnost aktivnih rupa glodara. Prag štetnosti za poljskog miša iznosi 10 do 50 aktivnih rupa po hektaru. Pritom je za poljsku voluharicu taj prag od 10 do 500 rupa po hektaru. Ukoliko se prekorače ovi pragovi, preporučuje se primena registrovanih rodenticida u vidu gotovih mamaka, uz obavezno zatrpavanje rupa kako bi se sprečilo trovanje divljači i ptica.

Regionalni centar Užice nastavlja sa redovnim praćenjem stanja useva ozimih strnih žita i blagovremenim obaveštavanjem poljoprivrednih proizvođača o eventualnim potrebama za intervencijama. Ova praksa omogućava da usevi ostanu zdravi. Pritom, pospešuje se smanjenje šteta od štetočina i glodara, uz minimalno korišćenje hemijskih sredstava.

Izvor: Dobro jutro

Tagovi