Naslovna Poljoprivreda Usevima širom sveta nedostaju oprašivači! Struka se oglašava

Usevima širom sveta nedostaju oprašivači! Struka se oglašava

78
0

Naučnici su sproveli analizu prinosa useva na više od 1.500 polja širom sveta, obuhvatajući šest kontinenata, i otkrili da globalna proizvodnja važnih i nutritivno bogatih namirnica, poput voća, povrća, orašastih plodova i mahunarki, pati zato što nedostaju oprašivači. Rezultati istraživanja, objavljeni u časopisu „Nature Ecology & Evolution“, pokazuju da između jedne trećine i dve trećine farmi ima polja koja ne postižu željene prinosne nivoe zbog nedostatka oprašivača. Ovaj fenomen smanjenog prinosa zbog nedovoljnog broja poseta insekata poznat je kao ograničenje oprašivača.

Izvor: Shutterstock/Yuriy Lukin

Studija je posebno relevantna u svetlu nedavnih briga o globalnom opadanju broja insekata. Naučnici su koristili statističku analizu više od 200.000 „poseta pčela“ cvetovima useva, korišćenjem jedne od najopširnijih baza podataka o oprašivanju useva u svetu. Ova baza obuhvata tri decenije terenskih posmatranja pčela i drugih oprašivača.

Oprašivači bitniji nego ikada!

Istraživanje Ratgers univerziteta ne odnosi se na glavne poljoprivredne useve poput pirinča i pšenice, koji ne zahtevaju oprašivače za razmnožavanje. Međutim, oprašivanje pčelama i drugim životinjama je ključan za razmnožavanje „nutritivno bogatih i kulturno relevantnih namirnica“. Podsećamo, u ove namirnice spadaju kuture što su voće, povrće, orašasti plodovi i mahunarke. Proces oprašivanja podrazumeva prenos polena sa muškog na ženski deo cveta. Dotični prebačaj polena omogućava biljci da se oplodi i proizvede seme, plodove i mlade biljke. Polen može preneti vetar, voda, ili oprašivači kao što su medonosne pčele, divlje pčele, drugi insekti, pa čak i slepi miševi.

Izvor: Shutterstock/masterpiece creator

Oprašivači podržavaju reprodukciju oko 88% svetskih cvetnih biljaka i 76% vodećih globalnih poljoprivrednih useva. Istraživači su otkrili deficite u prinosima za 25 specifičnih useva u 85% evaluisanih zemalja. Naučnici veruju da bi se trenutni deficiti u prinosima mogli rešiti realističnim povećanjem poseta oprašivača na pojedinačnim poljima. Ako menadžeri polja poboljšaju doslednost između polja sa visokim i niskim prinosima, mnogi od uočenih problema sa prinosom mogli bi biti rešeni.

Izvor: Science Daily