Od 1. januara naredne godine poljoprivrednici će konačno moći da zatraže povrat akcize koju su platili na dizel i biogorivo. Tako stoji, crno na belo, u novom pravilniku koji su doneli ministar finansija i ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Mogućnost povrata akciza se odnosi samo na motorno gorivo koje se koristi u poljoprivredne svrhe, ali to nije jedini uslov.
Novi propisi su već stupili na snagu, ali će se primenjivati tek od 1. januara 2024. godine. Prema ovim uredbama, poljoprivrednici će moći da ostvare povrat akcize za najviše 100 litara nafte i biogoriva. Postoji ograničenje i u vezi sa površinom zemljišta koje se obrađuje.
Poljoprivrednici ne odustaju od zahteva da država obezbedi dizel bez akcize u punom iznosu. Konkretno, gledaće se koliko je goriva potrebno za obradu površina zemljišta pod određenom biljnom kulturom, ali samo do najviše 100 hektara.
Da bi podneli zahtev za povrat akcize, poljoprivrednici će morati da imaju fiskalne račune, a kada su u pitanju fizička lica, na tim računima treba da bude naveden i broj poljoprivrednog gazdinstva. Osim toga, fiskalni račun mora sadržavati informacije o kupcu, vrsti, količini i vrednosti nabavljenih derivata nafte i biogoriva.
Povrat akcize: još ključnih detalja
„Zahtev za ostvarivanje prava na refakciju plaćene akcize, u skladu sa ovim pravilnikom, podnosi se ministarstvu nadležnom za poslove poljoprivrede – Upravi za agrarna plaćanja, izborom i popunjavanjem odgovarajućeg elektronskog obrasca zahteva, u online formi, neposredno u okviru softverskog rešenja eAgrar,“ stoji u pravilniku.
Ovim dokumentom su precizirani zahtevi za popunjavanje elektronskog obrasca, što obuhvata informacije poput datuma, količina kupljenog goriva i brojeva pripadajućih fiskalnih računa vezanih za određenu kupovinu. Takođe, potrebno je uneti podatke kao što su naziv katastarske opštine, broj i površina katastarske parcele koja je posađena određenom biljnom kulturom za koju su nabavljeni derivati nafte i biogoriva u poljoprivredne svrhe, kao i ostale relevantne informacije. „Po prijemu zahteva Uprava sprovodi administrativnu kontrolu upoređivanjem podataka sa podacima iz registara i službenih evidencija“ ističe se u tekstu pravilnika.
Poljoprivrednici imaju pravo na žalbu u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja. Ukoliko poljoprivrednik ostvari povrat plaćene akcize na osnovu netačnih informacija, biće obavezan vratiti novac sa zateznom kamatom. A njegovo poljoprivredno gazdinstvo će biti stavlјeno u pasivan status. Time mu se uskraćuje pravo na bilo kakve subvencije sve dok se iznos ne vrati.
S druge strane, ukoliko dođe do greške u izračunavanju od strane države i poljoprivrednik dobije više novca nego što mu pripada, takođe će morati vratiti taj višak sa kamatom. Međutim, u ovom slučaju, poljoprivrednik neće biti zabranjen pristup drugim subvencijama sve dok ne izvrši povrat netačno isplaćenog iznosa.
Izvor: N1