11343332030786304548

Uzgoj oraha pretrpeo gubitke; setna reč proizvođača

Link kopiran u privremenu memoriju!

Ova godina nije bila povoljna za proizvodnju oraha u Srbiji, uglavnom zbog suše i drugih nepovoljnih vremenskih uslova. Na nekim plantažama, prinosi će biti umanjeni za više od 40%. Suša je značajno uticala na rod oraha, a pojedini voćari su se nadali da će se prinos popraviti u odnosu na prošlu sezonu. Atila Molnar iz Bočara, kod Novog Bečeja, očekuje smanjenje roda oraha od oko 40%. Suše su uzrokovale slabije oprašivanje, dok su visoke temperature i sunce dodatno negativno uticale na preostali prinos.

Bee Bop T 07qr58shg Unsplash (1)
Photo by Bee Bop on Unsplash

U čačanskom regionu, pored suše, aprilski mraz je dodatno smanjio ovogodišnji rod oraha. Dejan Jevtić iz Prislonice pokušava da nadoknadi gubitke kroz seoski turizam, izgrađujući moderni objekat sa bazenom. Ta izgradnja je deo njegove strategije za ublažavanje negativnih posledica mraza i suše.

Stručnjaci, međutim, smatraju da vremenski uslovi, iako značajni, nisu jedini faktor koji utiče na cenu oraha na tržištu. Dr Aleksandar Leposavić sa Instituta za voćarstvo u Čačku ističe da Srbija proizvodi između 18.000 i 25.000 tona oraha godišnje, ali je i dalje značajan uvoznik, posebno iz Ukrajine i Moldavije. Uvoz oraha igra veliku ulogu u oblikovanju cena na domaćem tržištu, pa će domaći pad prinosa verovatno imati manji uticaj na cene nego što se očekivalo.

Engin Akyurt Sgueflfv9sk Unsplash
Photo by engin akyurt on Unsplash

Može li se proizvodnja oraha spasti?

Jedno od rešenja za ublažavanje posledica klimatskih promena je primena odgovarajućih agrotehničkih mera i sadnja sorti koje su otpornije na promene u klimatskim uslovima. Na plantaži u Stalaću, voćar Ivan Gazibarić je okrenuo pažnju stranim sortama poput „Piera Lara“ i „Tulare“. Ove sorte imaju kasniju vegetaciju, što im pomaže da izbegnu prolećne i jesenje mrazeve. To ih čini pogodnijim za lokalne klimatske uslove. Svetlana Lukić, vlasnica plantaže u Stalaću, obratila se za reč. Ona naglašava važnost redovnog navodnjavanja kako bi se osiguralo da biljke dobiju dovoljno vode, naročito sorte poput „Lare“ koje daju obilne plodove.

Uprkos izazovima, proizvođači oraha u Srbiji ostaju optimistični. Iako se suočavaju sa lošim uslovima, nadaju se da će uz veliki rad i ulaganja prevazići trenutne poteškoće. Ulaganjem u modernu tehnologiju i prilagođavanjem sortimenta, voćari veruju da će u budućnosti ostvariti bolje prinose i tako kompenzovati trenutne gubitke.

Izvor: AgroTV

Tagovi