11343332030786304548

Već se vadi rani krompir – da li su povrtari zadovoljni?

Link kopiran u privremenu memoriju!

Povrtari koji su sadili rani krompir još u martu, počеli su da vadе rod. Kako navode, nisu zadovoljni cеnom na vеliko, a ni ovosezonskim prinosima. Podsetićemo, po podacima Rеpubličkog zavoda za statistiku, krompira smo u 2022. godini imali 524.000 tona. Prosеčan prinos po hеktaru jе bio 21,1 tona.

Image by LoggaWiggler from Pixabay

Pavel Valentin, veteran proizvođač krompira iz Lalića, izjavio je za “Dnevnik” da je ove godine krompir brzo sazreo zbog tropskih vrućina, što je doprinelo pojavi bolesti usled ekstremno visokih dnevnih temperatura.

On je objasnio da su klimatski uslovi tokom ovog proleća bili nepovoljni za rane sorte krompira, te da je izmena niskih i izuzetno visokih temperatura ubrzala vegetaciju krtola. Prema njegovim rečima, nepredvidivi uslovi su doveli do pojave bolesti i insekata, kao što su žičnjaci, koji su oštetili rod, te da će zbog toga povrtari imati niže prinose po hektaru.

Image by AVAKA photo from Pixabay

Valentin je takođe naglasio da, iako ima manje ranog krompira na poljima, domaće tržište dobro snabdeveno ovom ključnom namirnicom u domaćoj ishrani. On je naveo da je površina pod ranim krompirom povećana u poređenju sa prošlom godinom, uz napomenu da je prisutan i uvozni krompir.

Krompir do 45 dinara po kilogramu – nedovoljno!

Trenutno, kilogram krompira na veliko košta između 40 i 45 dinara, što je značajno niže u odnosu na prošlu godinu kada je cena bila između 95 i 100 dinara. Valentin je istakao da su visoke cene prošle godine podstakle povrtare da povećaju površine pod ranim krompirom ove sezone. Međutim, dodao je da uvozni krompir dopunjuje domaću ponudu, što nije po volji lokalnim povrtarima, ali da nemaju načina da se tome suprotstave.

Image by Alexey Hulsov from Pixabay

Dragan Vidović, povrtar iz Futoga, takođe se obratio medijima. On je izrazio zabrinutost zbog trenutne cene krompira na veliko u njegovom regionu. Naglasio je da se ona kreće između 35 i 40 dinara po kilogramu. On je izjavio da bi realna cena trebalo da bude oko 60 dinara po kilogramu. Samo uz tu cenu bi proizvodnja bila profitabilna, s obzirom na povećane troškove proizvodnje i radne snage ove sezone.

Kilogram krompira na Futoškoj pijaci u Novom Sadu trenutno se prodaje po ceni od 80 do 100 dinara. Pritom je u velikim marketima cena nešto viša. Naime, ona se kreće između nešto manje od 100 do 110 dinara. Na tržištu su prisutne i bele i crvene krtole. Od dotičnih, beli krompir je nešto skuplji, dok je crveni nešto jeftiniji.

Izvor: Dnevnik

Tagovi