11343332030786304548

Veštačko osemenjavanje stoke, obrazloženo

Link kopiran u privremenu memoriju!

Veštačko osemenjavanje (VO) je ključan postupak u modernoj stočarskoj proizvodnji, koji omogućava uzgajivačima da unaprede genetiku stada i povećaju produktivnost. Da bi se postigao uspešan rezultat, potrebno je pravilno pripremiti kravu, odabrati odgovarajuće seme i bika, kao i obezbediti optimalno vreme za oplodnju. Ključ uspeha leži u prepoznavanju estrusa i preciznom izvođenju postupka osemenjavanja.

Prvi korak u pripremi je izbor bika. Važno je odabrati bika sa poželjnim genetskim karakteristikama, kao što su visoka plodnost, dobra konformacija i odgovarajući genetski potencijal. Seme mora biti visokog kvaliteta, a čuvanje semena u odgovarajućim uslovima, kao što je tečni azot, ključno je za očuvanje njegove plodnosti. Takođe, prepoznati estrus kod krava je od suštinskog značaja za uspešno osemenjavanje. Estrus je period kada je krava seksualno receptivna i spremna za oplodnju, a znakovi uključuju povećanu aktivnost, stajanje za jahanje, bistru sluz i otečenu vulvu.

Kvalitetno i bezbedno osemenjavanje zahteva trud i pažnju

Kada se pristupa postupku kao što je veštačko osemenjavanje, prvo je potrebno obezbediti kravu, smeštajući je u staju ili obor radi sigurnosti. Zatim, vulva i perineum treba oprati toplom vodom i sapunom kako bi se sprečila bakterijska kontaminacija. Sledeći korak je ubacivanje VO pištolja u vaginu krave, pri čemu je važno izbegavati dodir sa spoljnim delovima. Lociranje grlića materice i precizno deponovanje semena u matericu ključni su za uspešnu oplodnju. Nakon ubacivanja semena, pištolj se pažljivo uklanja uz poštovanje higijene.

Nakon oplodnje, važno je pružiti odgovarajuću negu kravi. Redovna ishrana, odgovarajući uslovi držanja i smanjenje stresa od suštinske su važnosti za uspešnu trudnoću. Trudnoća se može potvrditi ultrazvukom ili palpacijom 30 do 60 dana nakon oplodnje. Osim toga, važno je pridržavati se optimalnog vremena za osemenjavanje, koje je 12 do 18 sati nakon početka estrusa, kada su šanse za oplodnju najveće.

Da bi se povećala uspešnost VO, preporučuje se vođenje evidencije o oplodnji, parenjima i trudnoći. Takođe, potrebno je obezbediti pravilno skladištenje semena i obuku osoblja koje obavlja postupak VO. Konsultacije sa veterinarima takođe mogu doprineti poboljšanju rezultata. Sve ove mere pomažu stočarima da optimizuju postupak veštačkog osemenjavanja, poboljšaju plodnost stada i povećaju ukupnu produktivnost stočarske proizvodnje.

Izvor: Poljoprivrednik

Tagovi