Klimatske promene i suša postale su veliki izazov za vinarstvo širom Evrope, uključujući Srbiju, gde su vinari ove godine započeli berbu grožđa ranije nego ikad, što će uticati na proizvodnju vina i izazvati niz problema u procesu proizvodnje. Loši vremenski uslovi negativno su uticali na vinograde, dok su u Nemačkoj vinari predvideli najniži prinos grožđa od 2017. godine. U Nemačkoj su kasni mrazevi, obilne padavine, grad i vremenska kolebanja doveli do znatnih razlika u količini ubranog grožđa u zavisnosti od sorte i regiona. Gubici su bili naročito veliki u dve istočne regije Nemačke, dok je samo jedan od 13 uzgojnih regiona zabeležio blagi rast prinosa.
Prema izveštaju Udruženja vinara Nemačke, trenutna situacija kad je vinarstvo u pitanju postala je izazovna i zbog globalnog pada potrošnje vina i rasta troškova proizvodnje. A površine pod vinogradima opadaju zbog klimatskih uslova i bolesti koje pogađaju vinovu lozu. Međunarodna organizacija loze i vina (OIV), koja obuhvata 50 država članica koje proizvode i konzumiraju grožđe i vino, objavila je da se globalna površina pod vinogradima smanjila za 0,5% u odnosu na prethodnu godinu, te sada iznosi 7,2 miliona hektara. Ovaj trend opadanja beleži se treću godinu zaredom. A krčenje vinograda zabeleženo je u svim glavnim vinogradarskim regionima sveta, obuhvatajući različite sorte grožđa na obe hemisfere.
Može li se vinarstvo iščupati iz nedaća?
Ekstremni klimatski uslovi i širenje gljivičnih bolesti najviše su uticali na pad u proizvodnji vina. Podsećamo, ona je ove godine dostigla istorijski nizak nivo od 237 miliona hektolitara. To predstavlja pad od 10% u odnosu na 2022. godinu. Ovaj rezultat predstavlja značajan izazov za vinarstvo. Naposletku, klimatski faktori postaju sve nepredvidljiviji i intenzivniji, što zahteva dodatne napore u očuvanju kvaliteta i kvantiteta proizvodnje. Pad površina pod vinogradima, zajedno sa ekstremnim vremenskim uslovima i bolestima, imaće dalekosežne posledice na globalno tržište vina. Treba ipak uzeti u obzir to da vinogradarstvo i proizvodnja vina zavise od stabilnih i predvidljivih vremenskih obrazaca.
Osim klimatskih promena, porast troškova u sektoru proizvodnje vina dodatno je opteretio vinogradare. Pritom, potrošnja vina globalno opada, što dodatno utiče na perspektive ovog sektora. Sve ove promene nameću nove izazove za vinogradare širom sveta, uključujući Srbiju. Kod nas su proizvođači suočeni s neizvesnim vremenskim uslovima i ranijim početkom berbe, što može značajno uticati na kvalitet i dostupnost vina na domaćem i stranom tržištu.
Izvor: Politika