Klimatske promene sve više utiču na srpsku poljoprivredu, posebno na voćarstvo, izazivajući neuobičajene pojave kao što su cvetanje voća u kasnu jesen ili neobični plodovi, poput banana u Šumadiji. Ove promene značajno utiču na prinose, a voćari se suočavaju sa problemima u uzgoju tradicionalnih vrsta zbog sve sušnijih leta.
Naučnici upozoravaju da klimatske promene doprinose nestanku pojedinih starih sorti voća sa određenih područja. Dr Aleksandar Leposavić, predsednik Naučnog voćarskog društva Srbije iz Instituta za voćarstvo u Čačku, navodi da su nestanak šljive madžarke (poznate i kao požegača) i pad prinosa kod jagodastog voća, poput maline, kupine i borovnice, direktno povezani sa ekstremnim vremenskim uslovima i širenjem virusnih bolesti, kao što je šarka šljive.
Leposavić savetuje voćare da, uprkos izazovima, nastave sa sadnjom tradicionalnih sorti voća. Iako se zbog viših temperatura sve češće postavlja pitanje sadnje južnog voća poput smokve, preporuka Instituta za voćarstvo ostaje da se primarno gaje šljive, jabuke, trešnje i višnje. Tradicionalne sorte su prilagođenije lokalnim uslovima, a važno je obezbediti navodnjavanje i postaviti zaštitne mreže protiv grada i sunca kako bi se ublažili efekti ekstremnog vremena.
Voćarstvo se na tržištu pokazalo dobro
S obzirom na tržišne uslove, dr Leposavić ističe višnje kao voće koje je ove godine donelo dobre rezultate srpskim voćarima. Prema njegovim rečima, malina je ostala najprofitabilnija kultura. Malina, poznata i kao „kraljica srpskih voćnjaka”, ostaje ključna za domaće voćarstvo i smatra se isplativom za dalji uzgoj. Ipak, potrebno je revitalizovati zapuštene zasade kako bi se povećali prinosi. Jabuke takođe predstavljaju izazov zbog visokih zahteva za održavanje i zaštitu, ali je šljiva i dalje među preporučenim vrstama, jer je tradicionalno cenjena i ekonomski isplativa u domaćem voćarstvu.
Leposavić smatra da voćari u Srbiji treba da se prilagode novim uslovima. Međutim, istakao je i da moraju se oslanjaju na proverene sorte voća koje su gajili njihovi preci. Održavanje domaćih sorti i uvođenje tehnologija za zaštitu voćnjaka od vremenskih ekstrema su ključni. Naime, oni mogu pomoći u obezbeđivanju stabilne proizvodnje, čak i u uslovima promenljive klime.
Izvor: AgroTV