11343332030786304548

Voćke, vinogradi i malč – decembar i agrar

Link kopiran u privremenu memoriju!

Decembar je period kada se, ako vremenski uslovi dozvole, voćke nastavljaju da sade. Posebna pažnja posvećuje se zaštiti posađenih biljaka, koje se zagrću zemljom radi očuvanja korena. Voćke treba zaštititi od štetočina, naročito glodara, posebno na parcelama koje nisu ograđene. Poželjno je ukloniti suve i oštećene grane kako bi rezidba, kada dođe vreme, bila lakša i preglednija. Dodatno, preporučuje se pođubravanje zemljišta u voćnjacima tokom kasne jeseni ili zime, jer hraniva iz đubriva imaju dovoljno vremena da se razlože do proleća.

Plavo Prskanje
Plavo Prskanje

Voćke zahtevaju propisno plavo prskanje

Voćari često postavljaju kućice i ostavljaju hranu za ptice, budući da ptice značajno doprinose smanjenju populacije insekata i štetočina. Jednostavne konstrukcije poput plastičnih kutija ili metalnih konzervi, ušuškanih i napunjenih zrnevljem ili starim hlebom, mogu biti korisne i praktične. Istovremeno, sadnice koje su utrapljene tokom jeseni treba redovno kontrolisati, a uskladišteno voće, poput jabuka, dunja i krušaka, pregledati i ukloniti trule ili smežurane plodove.

Plavo prskanje, koje se sprovodi radi zaštite voćaka, može se obaviti tokom lepih dana bez vetra, kada temperatura pređe 5–6 stepeni i kada nema kiše. Voćke treba obilno poprskati tako da rastvor kaplje s njih. Nakon prskanja sledi krečenje stabala osjetljivih koštičavih vrsta, poput kajsija, kako bi se odložilo kretanje sokova i smanjila opasnost od izmrzavanja.

Grass,clipping,for,mulch,and,compost,in,pile

Đubrenje vinograda i malčiranje slamom

U vinogradima se obavlja đubrenje stajnjakom i mineralnim đubrivima. U loznim rasadnicima, ukoliko nije mraz, nastavlja se vađenje kalemova, dok se nova loza može saditi u slučaju da zemlja nije smrznuta.

Za biljke posađene na otvorenom tokom jeseni, zaštita od hladnoće je ključna, posebno ako se predviđa oštra zima. Prekrivanje biljaka agrotekstilom, slamom, trskom ili usitnjenim ostacima kukuruza pruža potrebnu izolaciju. Malčiranje slamom je popularno jer je slamni sloj lagan, ne sadrži korove ili štetne insekte, i omogućava biljkama da dišu i rastu. Na proleće se lako uklanja i može se ponovo koristiti ili kompostirati.

Izvori: Dobro jutro (1, 2)

Tagovi